Etapy obróbki skrawaniem

Dzisiejszy przemysł opiera się przede wszystkim na nowoczesnych maszynach i urządzeniach. Do ich produkcji, serwisowania i naprawy potrzebne są odpowiednie części. Bardzo często są to elementy wykonane ze specjalistycznych stopów metali lub tworzyw sztucznych na bazie polimerów. Do ich obróbki potrzebne są oczywiście odpowiednie maszyny, ponieważ urządzenia produkcyjne wymagają bardzo wysokiej precyzji. Najbardziej popularną metodą obróbki metali i tworzyw sztucznych jest obróbka skrawaniem przy użyciu sterowników CNC. Wyróżnia ją bardzo wysoka precyzja produkowanych elementów, dzięki czemu mogą być one stosowane nawet w bardzo wymagających aplikacjach. W przypadku obróbki skrawaniem mamy również do czynienia z wysoką powtarzalnością. Dzięki temu podczas produkcji serii elementów do maszyn przemysłowych ich wymiar oraz kształt będą takie same.
Poszukując firmy do obróbki skrawaniem CNC w Mielcu należy zwracać szczególną uwagę na doświadczenie oraz park maszynowy. Ważne jest, aby w jednym miejscu wyprodukować gotowy do użytku element. Obróbka skrawaniem dzieli się bowiem na kilka etapów. Na rynku możemy znaleźć firmy, które w celu realizacji niektórych z nich korzystają z usług podwykonawców. Istnieje wówczas realne niebezpieczeństwo wykonania elementów w sposób nieprawidłowy.

Na jakie etapy dzieli się obróbka CNC?

W przypadku większości elementów produkowanych metodą obróbki skrawaniem konieczne jest przejście detalu przez kilka etapów. Możemy zaliczyć do nich między innymi:

  • obróbkę wstępną
  • obróbkę kształtującą
  • obróbkę wykańczającą.

W przypadku elementów metalowych i polimerowych półprodukt stanowią pręty lub płyty. Należy je odpowiednio przyciąć, aby bez problemu zmieściły się do centrum obróbczego. Bez tego obróbka skrawaniem będzie niemożliwa. Pierwszy etap nie wymaga szczególnej precyzji, ponieważ jest to obróbka zgrubna, polegająca na docięciu formatki. Kluczowe znaczenie ma natomiast obróbka kształtująca, która polega na nadaniu elementowi końcowego kształtu. W tym wypadku operator musi uważnie kontrolować pracę frezarki i pilnować odpowiedniego odprowadzania wiórów. Jest to szczególnie ważne w przypadku obróbki metali, gdzie nieprawidłowe odprowadzanie wiórów może doprowadzić do awarii maszyny lub błędnego wykonania detali. Ostatnim elementem koniecznym w przypadku elementów wymagających precyzji jest obróbka wykańczająca. Jej zadaniem jest nadanie dokładnych wymiarów, kształtu oraz wymaganej gładkości.

Jakiego materiału można użyć podczas obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem CNC Mielec obejmuje przede wszystkim metale. Możemy zaliczyć tutaj stal surową, stal nierdzewną, żeliwo, aluminium, mosiądz, miedź, superstopy metali żaroodpornych i stale hartowane. Istnieje również możliwość produkcji elementów gotowych do maszyn i urządzeń z tworzyw sztucznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o polimery, z których najpopularniejsze na rynku to poliamid, poliacetal, teflon, polipropylen i polietylen. W przypadku polimerów występują również modyfikacje tych materiałów, dlatego bardzo ważne jest przekazanie szczegółowego rysunku, na którym określony będzie materiał.

Wybór odpowiedniej firmy do produkcji detali

Jak wspomniano wyżej, jeżeli poszukujemy firmy do stałej współpracy, powinniśmy kierować się doświadczeniem oraz odpowiednim parkiem maszynowym firmy. Dla osób poszukujących producenta elementów metalowych i tworzywowych z Mielca godną polecenia jest firma Koder. Przedsiębiorstwo to działa na rynku już od kilku lat i zajmuje się obróbką skrawaniem CNC w Mielcu i okolicach. Jest również otwarta na współpracę z firmami mającymi swoje siedziby w innych miejscach naszego kraju. Dzięki nowoczesnym maszynom sterowanym przy pomocy CNC produkcja odbywa się w oparciu o rysunku techniczne. Dotyczy do zarówno elementów produkowanych z metali, jak i tworzyw sztucznych.
W przypadku nowych elementów i detali wykorzystywanych do konstrukcji maszyn warto zamówić partię próbną. Pozwoli ona określić jakość wykonania i wykonać prototyp. Będziemy wówczas w stanie określić poprawność działania maszyny.