zabawki

Jak wybierać zabawki dla dzieci?

Wybór zabawek dla najmłodszych nigdy nie jest prostym zadaniem. Teoretycznie duży ich wybór na sklepowych półkach powinien ułatwiać podjęcie decyzji, w praktyce jednak nieco go utrudnia. Czym się kierować, wybierając zabawki dla dzieci?

Wiek malucha

Pierwszym, najważniejszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest wiek dziecka, dla którego ma być przeznaczona zabawka. Maluch nie powinien bawić się czymś, co jest przeznaczone do użytkowania przez starsze dzieci. Przede wszystkim produkt może być dla niego niebezpieczny, szczególnie jeśli zawiera drobne, łatwe do oderwania i połknięcia elementy. Jeśli więc na danej zabawce podany jest wiek 2+, to nie należy proponować jej rocznemu dziecku, nawet jeśli pozornie wydaje się, że będzie ona dla niego nieszkodliwa. Producenci zwykle podają proponowany wiek, warto więc kierować się ich wskazówkami, wybierając zabawki dla dzieci. Z drugiej strony, proponowanie starszakowi zabawki, która jest przeznaczona niemowlakom, nie spotka się z jego aprobatą. Zakup grzechotki dla rocznego dziecka czy chodzika dla dwulatka to nienajlepszy pomysł, bowiem w tym wieku dzieci mają już zupełnie inne zainteresowania.

Zabawki dobrej jakości

Produkty, które proponuje się do zabawy dzieciom, powinny być wyłącznie najwyższej jakości. Warto zwrócić uwagę, czy dana zabawka posiada certyfikat bezpieczeństwa. Jeśli tak, można spokojnie podarować ją dziecku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany dany produkt. Obecnie w modzie są zabawki drewniane – rzeczywiście, warto się na nie zdecydować, ponieważ są one przyjazne środowisku naturalnemu. Niemniej jednak drewno użyte do ich produkcji powinno być ekologiczne, a także odpowiednio obrobione, tak aby nie pozostawały na nim niebezpieczne dla dziecka drzazgi. Wybór zabawek plastikowych również będzie dobry, jeśli do ich produkcji zostanie użyty wysokiej jakości plastik. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana zabawka nie posiada elementów, które łatwo oderwać oraz jaki jest jej ogólny stan techniczny. Często zabawki dobrej jakości kosztują nieco więcej, niemniej jednak są w pełni bezpieczne dla dziecka, a co więcej mogą posłużyć im przez długi okres czasu.

Zgodne z zainteresowaniami

Każdy wiek dziecięcy rządzi się swoimi prawami. Niemowlaki zwykle zainteresowane są jedynie grzechotkami czy też zabawkami kontrastowymi, na przykład książeczkami bądź czarno-białymi kartami. Tymczasem roczne dzieci zdecydowanie bardziej skupiają się na rozwijaniu własnych umiejętności, dlatego w ich przypadku dobrze jest wybierać różnego rodzaju zabawki manipulacyjne czy edukacyjne, na przykład sortery bądź łatwe do ułożenia puzzle. Nieco trudniej wybrać zabawkę dla dwulatka oraz starszego dziecka. One bowiem mają już swoje własne, sprecyzowane zainteresowania, które wynikają bezpośrednio z ich gustu i upodobań, a nie wieku.

Przykładowo, niektóre dziewczynki uwielbiają pielęgnować swoje lalki, podczas gdy inne wolą zabawy sytuacyjne, na przykład w lekarza czy kucharza. Niektórzy zaś chłopcy kolekcjonują samochody policyjne, inni wolą budować z klocków pociągi. Wybór zabawek w tym wieku powinien być więc dopasowany do preferencji dziecka. Co jednak w sytuacji, gdy nie do końca wiadomo, czym maluch się interesuje? Taką wiedzę mają rodzice, lecz niekoniecznie dalsze ciocie czy nawet babcia. Na szczęście istnieją zabawki, które sprawdzą się w każdej sytuacji i przypadną do gustu każdemu dziecku.

Są to rowerki dla dzieci, jeźdźiki bądź zabawki ogrodowe, z których maluchy korzystają od wiosny do jesieni. Polecane są szczególnie smoby zabawki, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania, a także przyjazny dziecku wygląd. Ciekawa kolorystyka pobudza wyobraźnię najmłodszych i zachęca do zabawy. Warto zwrócić uwagę na zabawki, które mogą posłużyć dziecku nieco dłużej – na przykład niektóre rowerki doskonale nadają się zarówno dla dwu-, jak i czterolatka. W wieloletnim użytkowaniu są również zabawki, które pełnią kilka funkcji, czyli tak zwane „x” w 1. Zwykle mogą one posłużyć już niemowlakom, natomiast nadal mogą korzystać z nich na przykład dwulatki.