Ciekawe programy graficzne do edycji zdjęć i nie tylko!

Obróbka zdjęć jest łatwa, jeśli masz do tego odpowiedni program. Jeśli zaopatrzysz się w taki z praktycznymi funkcjami, będziesz mógł w nim również tworzyć grafiki potrzebne do logotypów lub plakatów. Jakie są najlepsze programy do obróbki zdjęć i nie tylko?

Programy do projektowania wnętrz

Kiedy planujesz remont lub przemeblowanie, nic się lepiej nie sprawdzi, niż dobry program do projektowania wnętrz. Pomysły i inspiracje to jedno, ale przecież trzeba jeszcze wszystko dokładnie wymierzyć i sprawdzić, czy wybrane kolory, ściany, podłogi, meble i przedmioty ostatecznie stworzą spójną i przyjemną dla oka całość.

Na szczęście programów do projektowania jest wiele i większość jest zupełnie bezpłatna. Jeśli w planach masz remont kuchni, przyda Ci się na pewno IKEA Home Planner. W sprawnej wizualizacji wnętrz pomoże Ci natomiast Sweet Home 3D lub Autodesk Homestyle. Jeśli planujesz sporządzić dokładniejszy, wektorowy obraz pomieszczenia, to niezastąpiony będzie Inkscape. Pobierzesz go ze strony producenta i od razu możesz zabierać się do pracy.

Program graficzny do rysowania

Nieco inne programy potrzebne będą, jeśli chcesz na komputerze rysować lub tworzyć grafiki. Z powyższych nadawać się będzie do tego jedynie Inkscape. Jest to dobry program do zrobienia logo, plakatów oraz innych tego typu oznaczeń.

Jeśli natomiast potrzebujesz innego programu do robienia grafiki reklamowej, to świetnie sprawdzi się tutaj również Canva. W tym programie znajdziesz także darmowe logotypy, które możesz wykorzystać do stworzenia własnego. 

Natomiast kiedy chcesz zajmować się przede wszystkim rysowaniem, to na początek warto zaopatrzyć się w program Gimp. Jest on bardzo znany i obecny na rynku od dawna, w sieci znajdziesz więc mnóstwo poradników i tutoriali na temat tego, jak z niego korzystać. Inne popularne tego typu narzędzia to Krita oraz Fire Alpaca.

Program do zdjęć

Ostatnim często poszukiwanym rodzajem programów są te do obróbki zdjęć. Wiele zależy tutaj od tego, do czego program do zdjęć jest Tobie konkretnie potrzebny. Jeśli chodzi Ci tylko o program do przycinania zdjęć lub usuwania efektu czerwonych oczu, to sprawdzi się nawet najprostszy Photo Editor dostępny niemal na każdym komputerze. Możesz zrobić to także w wymienionych wcześniej programach, tj. Inkscape oraz Gimp.

Jeśli interesuje Cię bardziej zaawansowana obróbka, to także masz tutaj szeroki wybór. Poza wymienionymi wyżej programami, warto zainteresować się także takimi narzędziami jak Photopea, Plarr Photo Editor, Fotor czy Pixlr.

Nie wszystkie z nich nadawać się jednak będą do najbardziej profesjonalnej obróbki zdjęć, czyli wywoływania surowych kadrów sporządzonych w formacie RAW. Jest to tak zwany cyfrowy negatyw obrazu, który dopiero po umiejętnej obróbce zamienia się w zdjęcie. Daje on dużo większe możliwości niż standardowo zapisywane zdjęcia i pozwala na ich robienie w dużo wyższej jakości. Programy do zdjęć, które pozwolą na wywoływanie obrazów zapisanych w RAW to między innymi Gimp, Affinity Photo, Capture One Pro 21, Corel AfterShot i LightZone.