Czym jest ginekologia onkologiczna?

Dla niektórych rak to kolejne wyzwanie. Zaliczają się do nich osoby chore, ale też specjaliści – ginekolodzy onkologiczni. Każdego dni diagnozują i leczą schorzenia dotykające kobiety, a osiągane sukcesy sugerują, że doskonale znają się na swoim fachu.

Czym jest ginekologia onkologiczna?


Ginekologia onkologiczna jest dziedziną medycyny skoncentrowaną na kobiecie. Łączy w sobie klasyczną ginekologię oraz onkologię, a więc diagnozuje i leczy choroby damskich narządów rozrodczych, zwłaszcza jeśli dotyczą zmian nowotworowych. Regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywanie podstawowych badań (USG, cytologia, mammografia) stanowić powinny standard w życiu kobiet. Dbanie o własne zdrowie nie powinno nikogo dziwić, zwłaszcza że kobiet anatomia i fizjologia wymagają szczególnego traktowania. W związku z tym szereg lekarzy czeka w gotowości do niesienia pomocy nawet wtedy, gdy nie widać oznak żadnych objawów.
W przypadku, kiedy lekarz-ginekolog dostrzeże niepokojące zmiany nowotworowe, z pewnością skieruje Cię do specjalistów, którzy zajmują się chorobami onkologicznymi. Pamiętaj, że nie każdy guzek musi być niebezpieczny, ale każdy powinien być przebadany. Nikt nie jest omnibusem, dlatego standardem jest przekazywanie pacjentek lekarzom, którzy mają nieco szerszą wiedzę na dany temat.

Zakres działań ginekologii onkologicznej


Zastanawiasz się pewnie, co dzieje się w sytuacji, gdy zauważona zmiana nie okaże się nowotworem. Cóż… Dalsze posterowanie zależy od wyników i rokowań lekarza. Podobnie jak nie wszystkie nieprawidłowości są rakiem, podobnie nie tylko zmianami nowotworami zajmuje się ginekologia onkologiczna. Rzecz jasna skupia się na najpoważniejszych schorzeniach, aczkolwiek swoimi działaniami obejmuje zmiany bez znamion choroby nowotworowej.
Wśród najpopularniejszych schorzeń, wchodzących w zakres działań ginekologii onkologicznej, wymienia się raka:

  • szyjki macicy,
  • jajników,
  • jajowodów,
  • pochwy,
  • Nowotwór endometrium,
  • choroby nowotworowe gruczołów sutkowych.

Ponadto mięśniaki macicy, polipy trzony macicy i torbiele okołojajowodowe. Zespół Lyncha i zespół Turcota także znajdują się na liście chorób, które powinny zostać objęte leczeniem przez ginekologa-onkologa.
Te poważnie brzmiące nazwy nie powinny jednak budzić lęku. Nie ma co ukrywać – nie można ich bagatelizować, lecz szybka diagnoza i wdrożenie leczenia pod okiem specjalistów powodują, że nawet z najtrudniejszej sytuacji można wyjść obronną ręką. Najważniejsze to nie bać się diagnozy.

Czasopisma naukowe – uzupełnienie wiedzy


Ukończone studia medyczne, czy nawet konkretna specjalizacja tylko pod względem prawnym kwalifikują do wykonywania zawodu lekarza. W rzeczywistości, jak przyznają sami zainteresowani, medyk uczy się całe życie. Także ginekologia onkologiczna jest dziedziną, w której podstawą jest bezustanne dokształcanie. Wszelakie kursy, seminaria i dodatkowe godziny spędzone w pracy, a więc aktualizowanie swojej wiedzy medycznej, znacząco wpływają na poziom leczenia.
Dobrym uzupełnieniem wiedzy jest także sięganie przez Twojego lekarza po czasopismo dotyczące ginekologii onkologicznej. Na świecie ukazuje się szereg tytułów traktujących też o tej dziedzinie nauki; na rynku polskim najpopularniejszym miesięcznikiem jest ”Ginekologia Polska”. To czasopismo sygnowane jest przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, które zawsze weryfikuje informacje tam zawarte.
Lekarze chętnie sięgają po ukazujące się kwartalniki czy miesięczniki, gdyż zawierają one oprócz omówienia tematu także przykłady z życia wzięte, którymi to dzielą się koledzy z pracy. Nie ma lekarza, który miałby do czynienia z wszelkiego typu przypadkami, onkologia to szeroka dziedzina, dlatego korzystnie z doświadczeń zdobytych przez innych lekarzy, wspaniale obrazuje problemy, z którymi przyjdzie się zmierzyć wielu osobom. Lekarze sięgają jednak po wiedzę także z Internetu, a ciekawe wiadomości i nowiny z dziedziny onkologii można znaleźć np. na stronie: termedia.pl

Diagnoza – a co dalej?

Strach jest złym doradca. To jasne, że boisz się poważnej choroby, lecz paradoksalnie unikanie badań i diagnozy może przybliżyć Cię do jej rozwoju, utrudnionego leczenia, a nawet śmierci. Pamiętaj, że choroba nie jest też powodem do wstydu, tylko swego rodzaju wyzwaniem. Lecz co najważniejsze – podejrzenia Twojego lekarza-ginekologa wysnute na wizycie rutynowej nie są wyrokiem.
Skierowana do badań szczegółowych nie lekceważ zagrożenia. Im wcześniej zostanie wykryty problem, tym sprawnie zostanie on rozwiązany. Ginekologia onkologiczna jest dosyć dobrze poznaną dziedziną nauki, nie brakuje zatem metod zarówno diagnozujących, jak i służących leczeniu. To, czym zajmuje się ginekologia onkologiczna to podkreślanie kobiecej wyjątkowości i walka o zachowanie jej w jak najlepszym zdrowiu. Jesteś kobietą, więc dbaj o to, dbając o siebie.