budynek

Izolacja natryskowa – na czym polega? Jakie są jej zalety?

Izolacja natryskowa to dość nowa technologia, która cieszy się dużym uznaniem wśród specjalistów. Właściwe ocieplenie budynków pełni funkcję izolacyjną, zapobiega stratom ciepła oraz znacząco wpływa na obniżenie rachunków za energię lub za gaz. Pianka pur ma wiele zalet, wymaga odpowiedniego nałożenia, aby uzyskać trwałą i solidną izolację. Dowiedz się, jak działa izolacja pianką poliuretanową oraz poznaj praktyczne porady w kwestii prawidłowego ocieplania. Poznasz też najważniejsze zalety izolacji natryskowej pianką pur oraz jej możliwe zastosowanie.

Zalety stosowania izolacji pianką pur

Materiał jest bardzo wytrzymały, taki efekt uzyskuje się dzięki specjalnym dodatkom, które nie tylko zwiększają właściwości izolacyjne pianki pur, ale też odpowiadają za jej odporność. Izolacja natryskowa jest bardzo łatwa do położenia, można bez problemu uzyskać pożądaną warstwę. Do nakładania pianki służy pistolet, materiał bardzo dobrze chwyta się podłoża, a pianka nie spływa, nawet jeśli nakładana jest na skosy na poddaszu.

Pianka poliuretanowa ma niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki temu stanowi poważną konkurencję dla wełny mineralnej oraz dla styropianu. Precyzyjne nakładanie za pomocą pistoletów eliminuje potrzebę docinania izolacji. Pianka doskonale wciska się we wszystkie szczeliny, dzięki temu jest powszechnie stosowana przy dociepleniach poddaszy oraz dachów. Musisz jednak wiedzieć, że izolacja natryskowa pur jest wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Z tego względu piankę powinno się od razu zabezpieczyć przed słońcem. Podobnie zresztą robi się ze styropianem.

Dużą zaletą pianki poliuretanowej jest jej paroprzepuszczalność. Z tego względu ten materiał znalazł zastosowanie we wnętrzach. Materiał izolacyjny jest też odporny na działanie mikroorganizmów, nie rośnie na nim grzyb i nie gnieżdżą się w nim szkodniki, w tym gryzonie. Izolacja natryskowa jest bardzo lekka, dlatego może być stosowana na ścianach nośnych. Izolacja pianką poliuretanową jest ekologicznym rozwiązaniem, materiał jest bezpieczny na otoczenia, nie wywołuje alergii. Dostępna jest również zielona pianka poliuretanowa, która jest jeszcze bardziej przyjazna środowisku. Materiał został całkowicie pozbawiony związków aminowych, przez co jest całkowicie neutralny dla warstwy ozonowej. Pianka jest materiałem łatwopalnym, ale samogasnącym, dlatego można ją bezpiecznie stosować we wnętrzach.

Gdzie stosować izolację pianką natryskową?

Pianka pur świetnie sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Izolacja pianką poliuretanową znalazła zastosowanie na poddaszach. Można ocieplać nią podłogi, dachy, ale też ściany zewnętrzne. Wyróżnia się dwa typy pianki pur. Pierwszy rodzaj to pianka zamkniętokomórkowa o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Drugim typem jest pianka otwartokomórkowa, która ma nieco większy współczynnik, ale i jest bardzo dobrą izolacją. To sposób na skuteczną i szybką izolację pomieszczeń.

Piankę pur nanosi się natryskowo, za pomocą agregatów pracujących pod ciśnieniem. Ważna jest tutaj wprawa w nanoszeniu materiału na ściany, aby uzyskać równą warstwę izolacji natryskowej. Rzeszów to miasto, w którym bez problemu znajdziesz fachowców specjalizujących się w nakładaniu pianki pur. Samodzielne nakładanie tego rodzaju ocieplenia może być nieefektywne, mogą stworzyć się mostki termiczne, które przyczynią się do uciekania ciepła z pomieszczeń. Izolacja pianką natryskową jest dobrym rozwiązaniem, jeśli w krótkim czasie chce się ocieplić podłoże. Materiał jednak powinien zostać dokładnie zabezpieczony przed działaniem słońca. Decydując się na ocieplenie pianką pur możesz skorzystać też z programów dofinansowań. Lekka pianka nie obciąża konstrukcji, z tego względu zyskała popularność jako materiał izolacyjny stosowany w starych, drewniany budynkach. To dobry sposób na skuteczną izolację oraz obniżenie rachunków za energię. Płynna konsystencja doskonale dociera do trudnodostępnych miejsc, ale materiał nie spływa pod wpływem grawitacji.