Jak często wymieniać wycieraczki?

Wycieraczki przedniej szyby to jeden z najlepszych przykładów ogromnej rozbieżności między zaleceniami producenta a rzeczywistym czasem życia kierowcy. Warto zastanowić się, jak długo można go używać i jak wpływa to na jakość jazdy.

Po czym poznać, że wycieraczki kwalifikują się do wymiany?

Najpierw wprowadźmy terminologię. Ludzie zawsze myśleli, że nazwa „wiper” to określenie piór wycieraczek. Rzadko wymieniamy cały mechanizm, który jest montowany fabrycznie w samochodzie. W uproszczeniu tzw. wycieraczki składają się z ramki i kawałka gumy, która wyciera powierzchnię szkła. Podobnie jak w przypadku opon czy klocków hamulcowych, nie ma wyraźnej przerwy między ich wymianami. Mówią, że powinniśmy to robić raz w roku. W większości przypadków pióra wycieraczek wymienia się po zimie. To jest właściwy moment. Gumowe pióra pod wpływem soli lub piasku mogą pękać. Nadchodzące cieplejsze dni oznaczają również ulewne deszcze, a co za tym idzie wzmożoną pracę i zużycie. Czasami pióra wycieraczek nie wymagają wymiany. Wystarczy nam odpowiednio dopasować ich ramiona. Lepiej jednak zadbać o to, aby takie rozwiązanie było wystarczające. Czasami sprężyny złej jakości wycieraczek na zawiasach mogą się złamać. W takim przypadku lepiej kupić cały nowy zestaw elementów. Zdarza się również, że nawet egzemplarze zmontowane podczas produkcji auta wymagają natychmiastowej uwagi po zakupie.  Jak często wymieniać wycieraczki?

Jak często wymieniać wycieraczki samochodowe?

Po pierwsze, należy zauważyć, że wycieraczka odnosi się tylko do gumowych piór, części, która łączy się z ramą. Zła wiadomość jest taka, że niektóre pióra przyklejane bezpośrednio do szkła są delikatne i szybko się zużywają. Dobrą wiadomością jest to, że wycieraczki nie są drogie, nowy komplet wycieraczek kosztuje około 30 zł. Również czas ich wymiany nie powinien przekraczać 10 minut. Eksperci zalecają wymianę piór wycieraczek co najmniej dwa razy w roku. Najlepiej na początku jesieni, kiedy zaczynają ciężko pracować, a po zimie szybciej się zużywają z powodu soli i innych zanieczyszczeń. Oczywiście są to tylko ogólne zalecenia i rzeczywisty termin wymiany będzie mocno zależał od tego, jak często korzystamy z auta. Oczywiście najbardziej oczywistym wskazaniem do wymiany jest obecność jednego z powyższych objawów. Pamiętaj, nie chodzi tylko o nasz komfort i bezpieczeństwo.

Dlaczego warto regularnie wymieniać wycieraczki?

Przede wszystkim wycieraczki mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Nie tylko usuwają krople deszczu i padający śnieg. Używają płynu do mycia naczyń do mycia okien. Dzięki temu zachowaliśmy dobrą widoczność podczas jazdy, zapewniając płynną jazdę bez względu na pogodę. Wymiana jest jednym z najłatwiejszych kroków do wykonania i jest natychmiastowa. Wycieraczki możemy łatwo wymienić samodzielnie. W tym celu należy użyć odpowiednich zatrzasków lub łatwo dostępnych łączników. Producent udostępnia instrukcję wymiany w ramach opakowania lub na stronie internetowej – również w formie filmu.

Jak przedłużyć trwałość wycieraczki?

Rutyna, pośpiech i brak cierpliwości to najgorsi doradcy w tej sytuacji. Działanie wycieraczek wymaga systematycznej kontroli stanu całej konstrukcji i jej poszczególnych elementów, a także rozsądnych środków zapobiegających poważnym uszkodzeniom i awariom. Poważnym błędem jest uruchamianie wycieraczek w celu wyczyszczenia całkowicie suchej szyby przedniej. W kontakcie z tą powierzchnią i pod wpływem nadmiernego tarcia pióro traci swój kształt, a wady w jego strukturze uniemożliwiają powrót elementu do pierwotnej sprawności. Takich problemów można uniknąć, nawilżając szybę i rozpuszczając wszelkie zabrudzenia na szybie dobrym sezonowym płynem do spryskiwaczy. Częstą przyczyną uszkodzenia wycieraczek jest również szybkie rozerwanie ostrzy, które przymarzają do szyby. Zima to szczególnie trudny okres dla wielu mechanicznych części samochodu, zmuszający kierowców do zachowania szczególnej czujności. Zimne poranki są nie do zniesienia i dla wielu osób przygotowanie auta do podróży bez garażu to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak jesteś zmuszony do wymiany koniecznie sprawdź autoczęści online.