Obecnie coraz więcej osób ma własny pojazd, którym dojeżdża do pracy, na uczelnię czy też na zakupy. Bywają jednak sytuacje, gdy Twój samochód odmawia posłuszeństwa lub chwilowo nie posiadasz gotówki na zakup nowego, a środek transportu jest Ci potrzebny na „już”. Wtedy wielką pomocą służą wypożyczalnie samochodów.
Co musisz wiedzieć, zanim wynajmiesz auto?
W ostatnim czasie miejsc, gdzie możemy wynająć samochód, przybywa. Jest to bardzo popularny sposób na prowadzenie biznesu. Każda wypożyczalnia aut ma swoje reguły. Zanim jednak wypożyczysz samochód, zobowiązany jesteś do dokładnego zapoznania się z regulaminem. Tak więc musisz przygotować następujące dokumenty:
- Aktualne prawo jazdy, które posiadasz minimum rok;
- Dowód osobisty lub paszport;
- Karta kredytowa lub kaucja.
Jak wygląda wynajem samochodu ?
Musisz wiedzieć, że samochodu nie wypożyczysz na tak zwane „piękne oczy”. Jest to bardzo odpowiedzialna decyzja. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz auta na dojazd do pracy, czy chcesz go wypożyczyć podczas wyjazdu wakacyjnego, wszystko musi się odbyć zgodnie z powszechnie obowiązującymi wypożyczalnie zasadami. Podpisując umowę wynajmu, wpłacasz kaucję, która jest swego rodzaju zabezpieczeniem. Po dokonaniu wszystkich formalności, podpisaniu umowy i wyborze auta, możesz ruszać w drogę. Najważniejszą kwestią jest wyznaczenie kierowcy, ponieważ osoba, która podpisuje umowę, musi ten samochód prowadzić. W przypadku ewentualnego zdarzenia, jeśli kierowcą będzie inna osoba, będziesz narażony na dodatkowe koszty związane z naprawą.
Wypożyczalnia samochodów Bydgoszcz – ile to kosztuje?
Ceny za wypożyczenie samochodu zależne są od rodzaju auta, miasta, terminu oraz sezonu. Jeżeli wypożyczasz samochód na kilka dni, to koszt będzie dość wysoki, wówczas bardziej opłaca się wynajęcie auta na dłuższy okres. W Polsce obecnie możesz wypożyczyć samochód już od kilkudziesięciu złotych na dobę, jeżeli będzie to auto normalnej klasy. Za granicą wybór aut jest większy i ceny zaczynają się od 15 euro za dobę.
Niezależnie od tego, w jakim celu chcesz wynająć samochód, musisz o niego zadbać. Czasami wystarczy zaledwie krótka trasa na przykład z lotniska do hotelu lub z pracy do domu, by narazić się na koszty. Warto wówczas zapewnić sobie komfort, wykupując dodatkowe ubezpieczenie. Pamiętaj, że samochód, który wynajmujesz, nie jest Twoją własnością, więc musisz to uszanować.
Ubezpieczenie pojazdu
Wypożyczając samochód, w pakiecie masz ubezpieczenie OC, AC oraz NW. Możesz wykupić także dodatkowe, które ochroni klienta od ewentualnych uszkodzeń. Takie ubezpieczenie pokrywa wszystkie koszty naprawy w przypadku wypadku z NIE Twojej winy. Czego nie obejmuje ubezpieczenie dodatkowe ?
- skradzionych kół,
- uszkodzeń np.: wypalona dziura, brudna tapicerka, szyb, podwozia, wycieraczek oraz lusterek.
Kaucja za wypożyczenie samochodu
Jednym z kosztów wynajmu auta, który musisz ponieść, jest wpłata kaucji. Jest ona swego rodzaju zabezpieczeniem dla wypożyczalni, w razie gdyby auto uległo uszkodzeniu lub gdyby było użytkowane niezgodnie z zawartą wcześniej umową. Wysokość kaucji uzależniona jest zazwyczaj od marki samochodu i klasy danego pojazdu, waha się od 1000 do nawet 6000 zł i więcej. Wpłacona kaucja, którą możesz stracić lub odzyskać w całości, przeważnie mobilizuje do szczególnego dbania o powierzone auto.
W momencie dokonywania rezerwacji auta dostajesz informację, w jakiej wysokości jest kaucja. Możesz ją opłacić na dwa sposoby: gotówką lub kartą płatniczą. Zanim podpiszesz umowę wynajmu samochodu, zapoznaj się dokładnie z umową najmu, ponieważ to tam właśnie szczegółowo opisane są przypadki straty oraz zwrotu kaucji.
Podczas zwrotu pojazdu, pracownik wypożyczalni dokonuje dokładnych oględzin. Sprawdza stan paliwa, ogumienia, weryfikuje, czy nie ma żadnych rys oraz wgnieceń w karoserii i ocenia czystość zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz auta. Jeżeli oddajesz samochód czysty, bez żadnych uszkodzeń, zatankowany do pełna, z kompletem dokumentów i kluczy to wypożyczalnia zobowiązana jest do zwrotu całej wpłaconej przez Ciebie kaucji.