marchew

Jak siać marchew?

Marchew to warzywo korzenne, które jest jedną z najczęściej uprawianych roślin na terenie Polski. Docenia się ją przez wzgląd na walory smakowe, bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, a także wartość odżywczą, co wpływa na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka.

Korzeń marchewki może być zjadany na surowo, jednak doskonale sprawdza się do spożycia po poddaniu obróbce termicznej, czyli gotowaniu, smażeniu czy pieczeniu. W jej wnętrzu znajdują się liczne witaminy, minerały, a także związki chemiczne, które doskonale wpływają na samopoczucie, a także zdrowie czy wygląd zewnętrzny.

Marchew obecnie występuje w wielu odmianach, które różnicują wielkość korzenia, wybarwienie, smak, a także moment dojrzewania. Aby cieszyć się smakiem tego warzywa z własnego ogródka, należy poznać tajniki jej uprawy, a także sposoby na pielęgnację wzrastającej rośliny. Jak siać marchew? W jaki sposób właściwie przygotować stanowisko i podłoże do jej uprawy?

Marchew zwyczajna – co warto o niej wiedzieć?

Marchew zwyczajna stanowi warzywo, które w polskiej kulturze jest szeroko wykorzystywane w kuchni. Z botanicznego punktu widzenia korzeń należy do rodziny selerowatych, a w dzikiej odmianie porasta tereny Europy, Azji oraz północnej Afryki. To roślina bardzo chętnie uprawiana w przydomowych ogródkach oraz warzywniakach. W wyniku zaangażowania hodowców i botaników wyróżnia się wiele odmian, które charakteryzują się odmienną wielkością, kolorem korzenia, a także kształtem, smakiem czy zapachem.

Marchew zawiera w swoim korzeniu przede wszystkim cenne dla zdrowia witaminy B oraz A, a także przeciwutleniacze, które dostarczane do organizmu pozytywnie wpływają na jego funkcjonowanie. Korzeń warzywa z powodzeniem może być zjadany na surowo, a także być poddawany różnorodnym procesom cieplnym, na przykład gotowaniu, smażeniu oraz pieczeniu.

Marchewka, mimo ogromu witamin i minerałów, jakie skrywa, nie jest trudnym w uprawie warzywem. Po zawiązania zalążka tworzy dwu lub trzykrotnie pierzastosieczne liście, niemniej jednak częścią użytkową jest spichrzowy korzeń, który przez cały okres dojrzewania ulokowany jest pod ziemią. Poza warunkami uprawowymi w hodowaniu marchwi niezwykle istotny aspekt stanowi jej ochrona za pomocą odpowiednich środków, na przykład dostępnych w sklepie internetowym https://superplony.pl/pl/c/Srodki-ochrony-marchwii/41. Pozwalają zabezpieczyć smaczny i wartościowy korzeń przed atakiem insektów, które mogą doprowadzić do jego obumierania lub gnicia.

Marchew – jak siać i uprawiać to warzywo?

Efektywna uprawa marchwi jest zależna od wielu czynników. Pierwszy krok, który doprowadzi do zebrania wysokich plonów, to znalezienie odpowiedniego miejsca do posiania warzywa. Marchew na niewielkie wymagania cieplne, dlatego jej uprawa jest możliwa niemal na terenie całej Polski. Doskonale wzrasta w temperaturach od 5 do 35 stopni Celsjusza, niemniej jednak optymalne warunki dla jej korzeni obejmują przedział od 15 do 21 stopni Celsjusza. Stanowisko do uprawy warzywa powinno być przede wszystkim doskonale nasłonecznione, a także zabezpieczone od wiosennych przymrozków. Dzięki temu korzeń będzie intensywnie wybarwiony, a także bogaty w witaminy i minerały.

Wymagania glebowe marchewki są również niewielkie i nietrudne do zorganizowania. Korzeń najlepiej rozwija się w lekkich, piaszczystych lub gliniastych ziemiach, które przed posianiem zostały doskonale spulchnione, a także oczyszczone od chwastów czy drobnych kamieni. W takiej glebie marchewki bez trudności rozwijają się i rosną prosto w dół, a wilgoć czy waga podłoża mogą utrudniać ten proces.

Jak głęboko siać marchew? Proces siewu warzywa również wpływa na jakość i wielkość plonów. Nasiona powinny zostać umieszczone w ziemi na niewielkiej głębokości, najlepiej w otworze od 1 do 2 centymetrów. Rozlokowanie powinno odbywać się w rzędach oddalonych od siebie o około 30 centymetrów, co da korzeniom właściwą ilość przestrzeni do rozrostu. Dzięki temu osiągną maksymalną grubość, jaka będzie możliwa.