magazyn

Jak skutecznie zarządzać magazynem?

Sprawne zarządzaniem magazynem to odpowiedni przebieg procesów logistycznych. Sprawność odpowiada za brak opóźnień, jakie mogą wynikać przy nieodpowiednim zarządzaniu procesami magazynowymi, a także za wyeliminowanie ewentualnych błędów. Ci, którzy zarządzają magazynem, również korzystają na sprawności. Odchodzi im stres związany z powyższymi błędami oraz czas i wysiłek, jaki muszą włożyć, aby je rozwiązać, dzięki czemu mogą skupić się na rzeczach ważniejszych, czyli rozwoju firmy. Więc jak dobrze zarządzać magazynem?

Sprawny system zarządzania magazynem – co to w ogóle znaczy?

Osiągnięcie sprawności w tym, co się robi, jest czasochłonne i wymaga wysiłku. Z też właśnie powodu o sprawność zarządzania procesami magazynowymi powinno się zadbać już na samym początku, najlepiej wtedy, gdy magazyn stoi jeszcze całkowicie pusty. Próba wdrożenia systemów zarządzania na już funkcjonujących magazynach, w szczególności tych większych może okazać się czasochłonna i kosztowna.

Sprawny system oznacza przede wszystkim możliwość szybkiego i łatwego odnalezienia poszukiwanego towaru. Jest to także pewność braku zakłóceń w łańcuchu logistycznym, ponieważ łatwo znaleziony towar posiada swoje miejsce, a składowane produkty na paletach są łatwo dostępne.

Jak skutecznie zarządzać magazynem?

  • Planując wykorzystanie przestrzeni na magazynie, należy zrobić to w taki sposób, aby w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.
  • Odpowiednio szeroka i oznaczona droga na hali to szybkie i bezpieczne transporty – warto wziąć to pod uwagę.
  • Każdy rodzaj towaru dobrze jest pokategoryzować w taki sposób, aby jedna kategoria produktów znajdowała się w jednej lokalizacji na magazynie, a każdy produkt powinien posiadać swoje własne przypisane miejsce.
  • Planując system zarządzania magazynem, należy wziąć również pod uwagę bezpieczeństwo pracowników, czyli BHP.

Oznaczenia

Jednym z lepszych pomysłów, jakie można wykorzystać podczas planowania systemów zarządzania magazynem, są oznaczenia. Większość zarządzających oznacza regały oraz czasami grupę produktów, które powinny się tam znajdować. Niewielu jednak stosuje tę samą zasadę do kategoryzacji grup produktów. Niech poszczególne jednostki towaru także posiadają odpowiednie oznaczenia. Dzięki temu w łatwy i praktycznie zerowy (jeśli chodzi o koszty) sposób można usprawnić proces transportowania palet towarów na wyznaczone miejsce.

Bieżące transporty

W momencie dostawy, odbioru towaru, kompletacji zamówień warto na bieżąco transportować i przesuwać w odpowiednie miejsca na magazynie palety z towarem. Usprawni to przede wszystkim procesy magazynowe, ale również zadba o porządek na hali, a co za tym idzie, bezpieczeństwo pracowników, prędkość zachodzących procesów oraz wyeliminuje możliwość popełnienia błędów.

Bez zachowania odpowiedniego porządku na hali, nie ma co nawet myśleć o wprowadzenia jakichkolwiek systemów magazynowych, ponieważ to czystość właśnie odpowiada za to, czy praca będzie efektywna i poprawna.

Kontrola jakości

Kontrola jakość towaru przychodzącego i wychodzącego jest jedną z podstawowych czynności, o jakich powinien zadbać zarządzający magazynem. Dzięki temu niepotrzebny towar nie będzie zalegał na hali i zabierał cennego miejsce. Jest to właściwie element pełnego wykorzystania dostępnej powierzchni.

Jak zarządzać magazynem? Aplikacja

Jak skutecznie zarządzać magazynem? Skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw to łatwy i szybki dostęp do wszelkiego rodzaju informacji, wprowadzanie poprawek. W jaki sposób to osiągnąć? Jednym z najlepszych pomysłów jakie można wykorzystać, jest posiadanie aplikacji do zarządzania magazynem, takich jak https://inlogica.com/produkty-i-uslugi/wma/. Jest to sposób przede wszystkim na:

  • automatyzację wszelkich zachodzących procesów magazynowych,
  • kontrolę stanu magazynowego składowanych produktów,
  • wygodne regulacje magazynowe,
  • przypisanie, zmianę, odnalezienie lokalizacji poszczególnych produktów,
  • zwiększenie efektywności wykonywanej pracy, a także wydajności ogólnej łatwości wszelkich procesów.