salon

Jak zamontować listwy ścienne?

Listwy ścienne są bardzo modnym sposobem na wykończenie płaskich, często nudnych przestrzeni. Odpowiednio zamontowane wyglądają estetycznie i podkreślają charakter wnętrza. W jaki sposób przeprowadzić montaż, by ostateczny efekt był zgodny z oczekiwaniami? Z jakimi problemami przyjdzie nam się mierzyć w trakcie prac? Na te i inne pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jakich narzędzi potrzebujemy, by poprawnie przykleić listwy do ścian?

Montaż listew ściennych jest banalnie prosty i można go przeprowadzić nawet samodzielnie. Zanim jednak przystąpimy do prac, musimy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Bez wątpienia przyda nam się długa poziomica. To właśnie za jej pomocą wyznaczymy linię, której będziemy trzymać się podczas przyklejania listew ściennych. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie lasera, ale jeśli nie dysponujemy takim urządzeniem, rozsądne użycie klasycznej poziomicy powinno dać porównywalny efekt.

Jakie narzędzia przydadzą się jeszcze, by poprawnie zamontować listwy i zapewnić stabilne ich przymocowanie do ściany? Bez wątpienia powinniśmy zaopatrzyć się w markowy klej do listew. To właśnie on jest kluczowym elementem całej konstrukcji i warto wybrać renomowanego producenta, by w przyszłości nie mieć problemu z odpadającymi listwami. Do prac przydać się może jeszcze niewielka szpachelka, a czasami dobrze mieć w zanadrzu dobry akryl budowlany, ale nie będzie on konieczny, jeśli postawimy na markowy klej. Pamiętajmy, by wyposażyć się dodatkowo w wyciskarkę do silikonu, bo to dzięki niej będziemy mogli wyciskać klej z tubki. Im większą przestrzeń mamy do obklejenia, tym jakość wyciskarki będzie odgrywać większą rolę. Może ona w zależności od modelu mocno ułatwić lub bardzo skomplikować pracę.

Montaż listew ściennych – jak to zrobić, by uzyskać pożądany efekt?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie jak montować listwy ścienne to poniżej znajdziesz uniwersalny i bardzo skuteczny sposób. Sprawa nie jest skomplikowana i każdy amator-majsterkowicz poradzi sobie z nią w kilka chwil. Ważne, by zadbać o to, by ściana była pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń. Jest to szczególnie istotne, jeśli dopiero zakończyliśmy szlifowanie gładzi i wszystko jest mocno zapylone. W takiej sytuacji warto dokładnie obmieść lub odkurzyć ściany przed rozpoczęciem prac z listwami.

Zanim rozpoczniemy klejenie listew, powinniśmy na ścianie narysować linię, która będzie punktem odniesienia i sprawi, że zostaną one przyklejone na takiej samej wysokości. Do narysowania takiej linii powinniśmy wykorzystać poziomicę. Warto zadbać, by ten etap prac przeprowadzić z należytą starannością, bo błędy popełnione w tym miejscu będą się na nas mścić do samego końca prac. Kolejny krok to naniesienie wyciskarką kleju na spodnią część listwy. Klej warto rozprowadzać na górnej i dolnej krawędzi listwy w taki sposób, by po dociśnięciu jej do ściany część kleju wypłynęła na zewnątrz. Posłuży on nam do wykonania swego rodzaju spoiny zakrywającej ewentualną szczelinę powstałą pomiędzy listwą a ścianą. Samo klejenie nie jest trudne, ale dla wielu z nas problemem może okazać się docinanie kolejnych elementów listwy. Do tego celu można wykorzystać piłę ręczną, ale zdecydowanie najlepsze efekty uzyskamy, korzystając z elektronarzędzi. Dzięki nim będziemy w stanie uzyskać idealnie gładką powierzchnię, co jest szczególnie istotne w punktach, gdzie listwy stykają się ze sobą lub ścianą.

Po wyschnięciu kleju warto dokładnie sprawdzić efekt naszej pracy. Zdarza się, że pomiędzy listwą a ścianą powstanie brzydko wyglądająca szczelina. Można ją ukryć, korzystając z akrylu budowlanego lub kleju, który wykorzystywaliśmy w trakcie montażu. Jak to zrobić? Wystarczy za pomocą wyciskarki nałożyć cienką warstwę odpowiedniego preparatu w miejsce styku listwy ze ścianą i delikatnie zetrzeć nadmiar palcem lub specjalną gąbką. Jak widzisz, montaż listew ściennych nie jest specjalnie skomplikowany i można go przeprowadzić w bardzo krótkim czasie samodzielnie i to nawet bez specjalistycznych narzędzi.