budowa

Jaką ściernicę wybrać? Która jest najlepsza?

Jeśli chce się uzyskać oczekiwany efekt obróbki szlifierskiej, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ściernicy do określonego materiału. Na rynku dostępne są różne modele tego narzędzia. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest ściernica oraz jak powinno się ten sprzęt wykorzystywać w sposób prawidłowy. Mowa tu także o jej właściwym dopasowaniu.

Co to jest ściernica?

Ściernica jest narzędziem szlifierskim zespolonym. Jej konstrukcja polega na tym, że ścierniwo, czyli ziarna materiału ściernego o określonej średnicy związane jest spoiwem i uformowane w kształt. Najczęściej kształtem tym jest tarcza, walec, stożek lub trzpień. Z kolei jako materiał ścierny najczęściej wykorzystuje się elektrokorund. Jest to syntetyczna odmiana tlenku glinu lub węgliku krzemu. Jeśli chodzi o spoiwo, to najpowszechniej stosuje się tu syntetyczną żywicę, gumę bądź materiał ceramiczny. Jak wspomniano na początku, wyróżnić można kilka rodzajów ściernic.

Ściernica trzpieniowa

W pierwszej kolejności wyróżnić można ściernicę trzpieniową. Nasadzona jest ona na trzpieniu i charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Najczęściej wykorzystywana jest do obróbki drobnych elementów. Co ważne, ściernice trzpieniowe mogą mieć różny kształt. Mogą być walcowe, kulkowe, stożkowe, czy gankowe. Każdy z tych rodzajów wykorzystać można zarówno do wygładzania powierzchni, jak i do frezowania oraz żłobienia zagłębień. Dostępne na rynku ściernice trzpieniowe produkowane są także z różnych materiałów. Najczęściej jest to stal, staliwo, żeliwo, ceramika, szkło, tworzywa sztuczne, a nawet drewno.

Ściernica garnkowa

Innym rodzajem ściernicy jest ściernica garnkowa. Ten model ściernicy najlepiej sprawdza się przy wykańczaniu elementów wklęsłych oraz wypukłych. Często ściernicę garnkową stosuje się do obróbki różnego rodzaju metali, ale nie tylko. Stosowana jest również przy obróbce betonu i lastryko. To, czym w szczególności charakteryzują się ściernice garnkowe, to ich kształt. Mogą być bowiem stożkowe, łukowe, a także walcowe.

Ściernica ceramiczna

Wymieniając różne rodzaje ściernic, nie można zapomnieć o ściernicy ceramicznej. Ten model świetnie nadaje się do szlifowania w wysokich prędkościach. Ściernice ceramiczne charakteryzują się wysoką trwałością. Można być pewnym, że taka ściernica szybko się nie zużyje. Dzięki niej możliwe jest proste profilowanie powierzchni, przy jednoczesnym zachowani wymaganego kształtu oraz wymiarów obrabianego materiału. Co ciekawe, stosowanie ściernic ceramicznych pozwala na znaczne obniżenie kosztów procesów wytwórczych. Pamiętać jednak trzeba, że ściernica ceramiczna zawsze dobierana musi być pod kątem konkretnego materiału, który ma być obrabiany.

Ściernica diamentowa

Ściernice diamentowe świetnie nadają się do zastosowania przy szlifowaniu trudno obrabialnych materiałów. Cechują się wysokim stopniem usuwania naddatku przy zachowaniu wysokiej precyzji obróbki. Zwykle ściernice diamentowe wykorzystywane są szlifowania węglików spiekanych, tarcz o spoiwie ceramicznym, szkła oraz innych twardych materiałów.

Jaka ściernica do ostrzenia na mokro?

W przypadku ostrzenia metodą na mokro bardzo dobrze sprawdzi się omawiana wcześniej ściernica diamentowa. W procesie cięcia na mokro zarówno tarcza, jak i całe narzędzie jest w odpowiedni sposób chłodzone za pomocą cieczy. Nie trzeba wówczas podczas pracy martwić się wysokimi temperaturami, jakie zawsze powstają podczas obróbki materiału. Dzięki temu możliwa jest praca ze ściernicą przez dłuższy czas.

Jaka ściernica do ostrzenia wierteł?

W tym przypadku także wskazać można na ściernicę diamentową. Idealnie nadaje się do obróbki tak niewielkich elementów, jak wiertła. Zapewnia dodatkowo bardzo precyzyjną obróbkę, co w przypadku wierteł jest bardzo ważne. Śmiało, można powiedzieć, że dziś to właśnie ściernice diamentowe najczęściej stosuje się do ostrzenia różnego rodzaju wierteł.

Jak zatem widać, na rynku dostępne są różne rodzaje ściernic. Przy wyborze tej konkretnej, pamiętać trzeba o dopasowaniu do obrabianego materiału. Dzięki temu można mieć pewność, że osiągnie się oczekiwany efekt.