meble

Rodzaje zatrzasków meblowych

Aktualnie praktycznie w każdym wnętrzu korzystamy z solidnych i gustownych mebli. Nie zapominajmy także o dobraniu zatrzasków meblowych, które mają różne formy. Istnieje tak dużo propozycji, że każdy dobierze coś dla siebie. Sprawdźmy, jaki zatrzask meblowy będzie najlepszy do naszych mebli. O czym warto wiedzieć? Jakie rozwiązanie wybrać? Co jest najważniejsze podczas doboru?

Zatrzaski meblowe rodzaje

Jeśli chodzi o zatrzaski meblowe, rodzaje tych produktów są bardzo różnorodne. Każdy model ma określoną specyfikę i parametry, co wiąże się także ze sposobem montażu. Szczególnie cenny w ostatnim czasie stał się magnetyczny zatrzask meblowy. Jaki zatrzask meblowy wybrać? Postawić można na dziesiątki zatrzasków, które dobierzemy do swoich oczekiwań. Popularne rodzaje zatrzasków meblowych są następujące. 

  • Zatrzaski kasetkowe – są chętnie stosowane do pudełek i skrzyni. Mogą działać na wcisk, dając nam komfort. 
  • Zatrzaski obrotowe – działają tak samo, jak meblowe zamki, przy czym mają trochę łatwiejszy mechanizm. Nie trzeba używać kluczyka. 
  • Zatrzaski kątowe – przypominają połączenie kątownika i grubszego zawiasu. Zapewniają płynne działanie wtedy, gdy umieścimy je pod kątem 160 stopni. 
  • Zatrzaski i odbojniki dotykowe – to nowoczesne rozwiązanie, które sprawdza się w bezdotykowych aranżacjach. 
  • Zatrzaski z cichym domykiem – zapewniają bezszelestne zamknięcie frontu. Dzięki temu sprawdzają się do mebli kuchennych i innych. 
  • Zatrzaski magnetyczne – w tym wypadku szafka jest zamknięta za pomocą magnesów. 

Jak widać, istnieje sporo ciekawych opcji, które dadzą nam wygodę. 

Jaki zatrzask meblowy wybrać?

Rodzaje zatrzasków meblowych zaskakują szerokim wyborem. Jednym z najważniejszych kryteriów podziału zatrzasków jest miejsce montażu. W tym przypadku postawić można na zatrzaski wpuszczane i nakładane. Te pierwsze pozostają we wnętrzu szafki, dzięki czemu nie zaburzają estetyki mebla. Te drugie bazują na montażu na zewnętrznej części mebla. 

 

Odbiorcy bardzo często stawiają na magnetyczne zatrzaski. Można postawić na atrakcyjną cenę i prostą formę akcesorium. Zatrzask meblowy składa się z części głównej i podtrzymującej. Mechanizm działaniu opiera się na polu magnetycznym, które tworzone jest poprzez dwa magnesy. Co ciekawe, aktualnie często spotykamy bardziej rozwinięte konstrukcje. Przykładem są zatrzaski zdalnie sterowane, np. poprzez sieć Wi-Fi. Produkt można kontrolować poprzez aplikację w smartfonie. Forma wpuszczana tego typu może zajmować więcej miejsca. Praktyczny zatrzask meblowy magnetyczny znajduje zastosowanie w szklanych witrynach w salonie i wielu innych meblach. Montaż nie wymaga użytkowania wiertarki. 

Zatrzask meblowy – montaż

Jak zamontować magnetyczny zatrzask do mebli? Standardowe modele składają się z dwóch elementów. Na szczęście proces montażu nie jest trudny. Aby wykonać to zadanie, warto mieć na uwadze kilka czynności. Na początku dokonujemy pomiarów i decydujemy o tym, gdzie zainstalujemy zatrzask. Konkretne miejsca zaznaczamy ołówkiem. Wyrównujemy obydwie krawędzie, w których dokonamy montażu. Następnie wywiercamy otwory pilotażowe za pomocą wiertła do drewna. Główny element przykręcamy śrubokrętem i śrubą montażową, dołączoną do zatrzasku. Podobnie postępujemy z drugim elementem akcesorium. Na końcu powinniśmy upewnić się, czy wszystko działa prawidłowo. W razie potrzeby warto wyregulować zatrzaski meblowe. 

Szafka ze zwykłym magnesem jest normalnie otwierana. Wystarczy użyć trochę więcej siły, aby otworzyć mebel. Z kolei szafka z zawiasami magnetycznymi otwierana zdalnie wymaga zastosowania aplikacji, dzięki czemu dostaniemy się do wnętrza mebla. Podsumowując, warto zauważyć, że rodzaje zatrzasków meblowych są bardzo różnorodne. Podczas zakupu, warto zwracać uwagę na łatwość montażu i cenionego producenta. Dzięki temu zyskamy pewność, że zatrzask meblowy będzie nam służył przez wiele lat, bez ryzyka awarii. Solidne zatrzaski mają różne formy, które dobierzemy do mebla i swoich oczekiwań. W efekcie zachowamy wygodę każdego dnia.