Każdego dnia sprzedawane i kupowane są setki najróżniejszych aut. W zdecydowanej większości są to jednak pojazdy sprawne, takie, z których jeszcze można śmiało korzystać. Dla niektórych nawet sprzedaż doskonale funkcjonującego auta potrafi być nie lada wyzwaniem, a co dopiero w sytuacji, kiedy samochód ulegnie uszkodzeniu i nie mamy w planach jego naprawy, jednak chcemy się go pozbyć.
Wiele osób zastanawia się w ogóle, czy sprzedaż samochodu po wypadku jest legalna, a jeśli tak, to na jakich zasadach się ona odbywa? Jeśli należysz do tej grupy i szukasz odpowiedzi na te pytania, to znajdujesz się teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym udzielamy odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań dotyczących tematu, jakim jest sprzedaż pojazdu po wypadku.
Sprzedaż auta po wypadku – czy jest legalna?
Pierwsze pytanie dotyczy kwestii, czy sprzedaż auta po wypadku jest legalna. Odpowiedź na nie brzmi – jak najbardziej! Zgodnie z prawem, które obowiązuje w naszym kraju, w przypadku zbycia samochodu powypadkowego obowiązują dokładnie takie same zasady co wtedy, gdy przedmiot transakcji stanowi w pełni sprawne, kompletne auto. Nie ma więc powodu do obaw, jeśli pojazd jest uszkodzony – nadal można go sprzedać.
Jak jednak wygląda od strony prawnej możliwość poruszania się takim samochodem po dokonaniu napraw? W Polsce niezwykle popularne są aukcje z luksusowymi samochodami sprowadzonymi z USA, które uległy poważniejszym uszkodzeniom i w tym kraju otrzymały status „TOTAL LOSS”, oznaczający szkodę całkowitą.
Zgodnie z zasadami, jeśli ewentualne koszty naprawy przekraczają 70% wartości w pełni sprawnego identycznego pojazdu, wtedy można je wyłącznie odsprzedać na części. Natomiast naprawa/odbudowa i doprowadzenie samochodu do ładnego stanu nie będzie miała tutaj znaczenia – taki pojazd nie zostanie zarejestrowany. Poruszanie się nim po drogach również stwarza niebezpieczeństwo – geometria całego auta, sztywność oraz zabezpieczenia nie utrzymują się na tak wysokim poziomie, jak w przypadku pojazdu, który nie był naprawiany. Trzeba więc zwrócić na to uwagę.
Widać jednak wyraźnie, że sam proces sprzedaży nawet zniszczonego samochodu – jednak z przeznaczeniem do rozbiórki na części – nie różni się specjalnie od zbycia auta w pełni wartościowego i sprawnego.
W jakich przypadkach sprzedaż samochodu po wypadku jest niedozwolona?
Z technicznego punktu widzenia każdy samochód po wypadku można sprzedać w różnym celu – może to być na złom w celu przetopienia na metale i wykorzystania ich ponownie, czy na części zamienne do innego wozu. Niedozwolona jest jednak sprzedaż pojazdu sprowadzonego, który w kraju, z którego go sprowadzono miał status “przeznaczony do kasacji”. Co więcej – sam proces sprowadzenia takiego auta jest procederem nielegalnym i grozi za to bardzo wysoka grzywna, dlatego zdecydowanie nie warto się tego podejmować.
Sprzedaż samochodu powypadkowego do skupu – czy to możliwe?
Wiemy już, że ogólny proces sprzedaży samochodu po wypadku ma jak najbardziej legalny charakter i można go dokonać zgodnie z prawem. Trzeba jednak pamiętać, że próba zbycia uszkodzonego auta na własną rękę niemal w każdym przypadku jest wielokrotnie trudniejsza niż wtedy, gdy zamiar ten dotyczy w pełni sprawnego pojazdu. Nie każdy ma ochotę, czas i możliwości na spotykanie się z potencjalnymi klientami, co jeszcze bardziej wydłuża oraz utrudnia cały proces.
Na całe szczęście istnieją skupy samochodów za gotówkę, takie jak nasz, które nabywają również auta po lekkich kolizjach czy z niedużymi uszkodzeniami. U nas otrzymasz za swój samochód (nawet uszkodzony) uczciwą kwotę i nie będziesz musiał przejmować się potencjalnymi nabywcami, brakiem czasu czy nawet wystawianiem ogłoszenia na portalu informacyjnym/ogłoszeniowym. To my zajmiemy się wszystkimi detalami związanymi ze sprzedażą Twojego samochodu.
Jakie formalności trzeba dopełnić przy sprzedaży powypadkowego samochodu?
Jeśli chodzi o formalności przy sprzedawaniu powypadkowego pojazdu, to obowiązują takie same zasady jak w przypadku zbywania pojazdu w całości sprawnego, jeżdżącego i niesprawiającego żadnych problemów. Kluczowe kwestie obejmują oczywiście rzetelność oraz uczciwe rozpisanie wszystkich uszkodzeń, o których wiemy.
Poza tym standardowo obowiązuje umowa kupna-sprzedaży w dwóch kopiach, w których zawarte są identyczne informacje. Kupującego koniecznie trzeba też poinformować o wszystkich usterkach i uszkodzeniach, gdyż brak takiej informacji sprawia, że nabywca może rościć sobie prawa z tytułu niezgodności sprzedawanego produktu z opisem.
Czy zawsze można sprzedać auto po wypadku w skupie?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które pragną skorzystać z tej możliwości. Otóż sprzedaż takiego auta w skupie nie zawsze będzie możliwa. Każda firma prowadzi bowiem swoją politykę, w myśl której może przykładowo przyjmować wyłącznie auta sprawne albo te z lekkimi uszkodzeniami – jak nasz.
Bardzo rzadko zdarzają się natomiast skupy, które akceptują samochody bardzo zniszczone, lub te nienadające się do żadnej naprawy. Zanim zdecydujemy się więc na wybór tego rozwiązania, warto sprawdzić, czy wybrana przez nas firma przyjmuje takie pojazdy.
Czy sprzedaż powypadkowego pojazdu na części się opłaca?
Opłacalność sprzedaży jest jednym z czynników, na które zwraca uwagę wiele osób chcących zbyć swoje auto z myślą o rozbiórce na części. Należy pamiętać, że to rozwiązanie dosyć praco- i czasochłonne, gdyż trzeba poszczególne elementy delikatnie wymontować, aby móc je przygotować do sprzedaży. Można również zbyć cały pojazd z przeznaczeniem na części – będzie to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie niż demontaż każdego komponentu po kolei.
Jeśli chcesz sprzedać swoje auto, które uległo wypadkowi, jednak zniszczenia nie są zbyt duże, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji. Skupujemy pojazdy zarówno nowe, w dobrym stanie, jak i te, które mają niewielkie uszkodzenia, jednak poza nimi pojazd zachowuje się dobrze.