dźwig

Żuraw budowlany – w jaki sposób się go montuje i demontuje?

Wykonywanie określonych prac na placu budowy nie byłoby możliwe, gdyby nie specjalistyczne maszyny oraz sprzęty. Bez nich z pewnością nie można mówić o pełnym bezpieczeństwie w miejscu pracy, które bezpośrednio przekłada się na efektywność prowadzonych działań. Jedną z takich maszyn jest żuraw budowlany. Montaż i demontaż takiego wsparcia budowlanego może budzić pewne wątpliwości, które warto jak najszybciej rozwiać.

Żuraw budowlany – montaż i rodzaje żurawia

Jak w przypadku każdego innego rodzaju osprzętu wykorzystywanego na placu budowy, również żuraw budowlany może różnić się w zależności od typu. Zróżnicowanie pod względem technicznym pozwala odpowiednio dostosować dany produkt do potrzeb w miejscu pracy, czyli na placu budowy. Jeśli chodzi o montaż żurawia budowlanego, a także jego skuteczny demontaż, niebagatelne znaczenie ma właśnie budowa konkretnego modelu. Tylko na jej podstawie można opracować skuteczny plan dotyczący zarówno umieszczenia żurawia na właściwym miejscu, jak i późniejszego demontażu już po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac.

Zastanawiając, się jak przebiega montaż żurawia budowlanego, należy najpierw zastanowić się, jak wybrać odpowiedni model dostosowany do potrzeb na danym placu budowy. Żurawie budowlane najczęściej dzielą się na górnoobrotowe i dolnoobrotowe. Ten wyraźny podział pozwala nie tylko dobrać odpowiednią maszynę do wymagań przestrzeni budowlanej, ale także dostosować metodę montażu i demontażu. Wbrew pozorom istnieją w tej kategorii pewne znaczące różnice, które jak najbardziej trzeba mieć na uwadze podczas korzystania z funkcjonalnego żurawia. Jest to bardzo przydatne narzędzie, jednak spełnia ono swoje zadanie odpowiednio jedynie wtedy, gdy zostanie on właściwie umieszczony na miejscu docelowym. Jest to jedna z najważniejszych zasad, jakie trzeba mieć na uwadze przy korzystaniu z żurawia budowlanego. Demontaż również jest jednym z najważniejszych zagadnień, które należy wziąć pod uwagę.

Montaż żurawia budowlanego dolnoobrotowego

Znając poszczególne rodzaje żurawia budowlanego, dużo łatwiej jest już zaplanować określone działania, związane z montażem oraz demontażem. Warto pamiętać, że to właśnie takie procesy znacznie wpływają nie tylko na komfort późniejszego korzystania z żurawia, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo w miejscu pracy. Montaż żurawia budowlanego może przebiegać na różne sposoby, w zależności od rodzaju wybranego sprzętu. W przypadku żurawia dolnoobrotowego, cały proces rozpoczyna się od rozstawienia jego dolnej części. W ten sposób możliwe jest stworzenie solidnej podstawy, dzięki której cała konstrukcja będzie mogła utrzymać się na właściwym miejscu podczas przeprowadzania prac z użyciem żurawia budowlanego. Demontaż również musi przebiegać przy wykorzystaniu solidnego zabezpieczenia – w przeciwnym razie nie można mówić o odpowiednim bezpieczeństwie w miejscu pracy.

Żuraw budowlany – demontaż i kolejne etapy montażu

Zanim jednak przyjdzie czas na demontaż, należy najpierw umieścić żuraw na odpowiednim miejscu. Jakie są dalsze kroki w przypadku montażu żurawia budowlanego o budowie dolnoobrotowej? Należy przede wszystkim wypoziomować podstawę, a także ustawić wieżę w pozycji pionowej. Dopiero po takim przygotowaniu możliwe jest założenie przeciwwagi, wieży, a wreszcie – wysięgnika. Wyjątkowo ważne jest, aby podczas pracy związanej z montażem żurawia budowlanego ściśle przestrzegać określonej kolejności działań. Tylko przy jej zachowaniu można mówić o bezpieczeństwie w miejscu pracy, które jest przecież kluczowe, szczególnie w przypadku prac budowlanych.

Żuraw budowlany – montaż modelu górnoobrotowego

Nieco inaczej wygląda postępowanie montażowe w przypadku żurawia budowlanego górnoobrotowego. W jego przypadku wykorzystuje się praktyczne wsparcie w postaci żurawia samojezdnego. Dzięki niemu możliwe jest złożenie całej wieży. Po wykorzystaniu balastu centralnego możliwe jest zamontowanie obrotnicy, a także przeciwwysięgu. Na końcu, podobnie jak przy montażu żurawia budowlanego dolnoobrotowego, montuje się wysięgnik.