dziecko

Pierwsze wyjście bez dziecka – jak to zrobić?

Pierwsze tygodnie z niemowlakiem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla świeżo upieczonej mamy. Mimo zmęczenia cały swój czas poświęca maleństwu. Warto jednak uświadomić sobie, że potrzeby mamy są tak samo ważne jak potrzeby małego dziecka, a każdy rodzic prędzej czy później będzie potrzebował odpoczynku i czasu tylko dla siebie. W końcu nadejdzie czas, że będziesz musiała wyjść (chociażby do lekarza) i zostawić swoje maleństwo na kilka godzin pod opieką krewnych lub drugiego rodzica. Jak przygotować się do wyjścia tak, by maluch nie odczuł Twojej nieobecności? Poniżej znajdziesz kilka porad, co zrobić, by pierwsze wyjście bez dziecka nie było dla Ciebie niemiłym doświadczeniem.

Przygotuj zapas mleka

Jeżeli jesteś mamą karmiącą piersią, warto, żebyś na czas swojej nieobecności przygotowała zapas mleka. Jeżeli na co dzień nie pracujesz z laktatorem, zacznij odciąganie nawet dzień lub dwa przed planowanym wyjściem. Piersi muszą przyzwyczaić się do nieco innego, sztucznego sposobu pracy. Odciągnięte i odpowiednio przechowane mleko nadaje się do spożycia nawet po kilku dniach. O czym trzeba pamiętać, by długo było zdatne do wypicia przez malucha? Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu higieny. O ile nie musisz myć piersi przed każdym odciąganiem, o tyle mycie rąk jest koniecznością. Bez względu na to, czy korzystasz z laktatora podwójnego czy pojedynczego, podczas odciągania pokarmu skup się tylko na tej czynności. Nie baw się w międzyczasie komórką, na której powierzchni mogą znajdować się różne bakterie, nie dotykaj w tym czasie różnych przedmiotów, nie zmieniaj pampersa dziecku. Po użyciu laktatora wyparz go we wrzącej wodzie bądź specjalnym sterylizatorze. Umyty i wyparzony sprzęt wysusz i schowaj aż do ponownego użycia.

Jak bezpiecznie przechowywać mleko? Woreczki do przechowywania pokarmu

Odciągnięte mleko powinno od razu trafić do lodówki. Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej je przechować? W tym celu przydadzą się specjalne woreczki do przechowywania pokarmu, dzięki którym mleko będzie znajdowało się w sterylnym opakowaniu. Posiadają one podziałkę, dzięki której wiesz, jak dużo płynu znajduje się w worku. Woreczki takie należy odpowiednio opisać, notując na nich datę, godzinę oraz ilość pokarmu. Tak zapakowane mleko przechowuj w najzimniejszym miejscu lodówki, najlepiej w głębi, na półce nad koszami na owoce/warzywa. Mleko może stać w lodówce 2–3 dni, pod warunkiem, że woreczek był szczelnie zamknięty. Po wyjęciu mleka z lodówki możesz ogrzać je w kąpieli wodnej bądź wykorzystać specjalnie do tego przeznaczony podgrzewacz. Powinno zostać zjedzone podczas jednego karmienia, nie odgrzewaj więc bardzo dużych porcji płynu na raz.

Jeżeli wyjeżdżasz i nie możesz zabrać ze sobą niemowlaka, rozsądnym pomysłem będzie zamrożenie pewnej ilości mleka. Odciągnij je, opisz woreczek do przechowywania pokarmu i schowaj go jak najdalej od drzwi zamrażarki. Zamrożone mleko może być przechowywane od 3 do 6 miesięcy. Potrzebujesz skorzystać ze zgromadzonych zapasów? Aby rozmrozić mleko, wyciągnij woreczek z zamrażalnika i schowaj do lodówki – w zależności od objętości woreczka mleko rozmrozi się w ciągu kilku godzin. Jeżeli potrzebujesz wykorzystać je szybciej, możesz włożyć woreczek do przechowywania pokarmu do miseczki z ciepłą wodą. Nie odmrażaj mleka przy użyciu mikrofalówki. Pamiętaj, że raz odmrożony pokarm nie może być zamrożony ponownie, dlatego przechowuj w woreczkach niewielkie ilości mleka. Odmrożone możesz przechowywać w lodówce nawet do 24 godzin pod warunkiem, że woreczek nie został w międzyczasie otworzony.

Odciąganie podczas przebywania poza domem

Może zdarzyć się również i tak, że będziesz musiała odciągnąć pokarm podczas przebywania poza domem, zwłaszcza jeżeli nie będzie Cię przez kilka godzin. Kobiety, które określają siebie jako KPI, czyli karmiące piersią inaczej, odciągają pokarm regularnie a zgromadzone mleko przechowują właśnie w woreczkach do przechowywania pokarmu. To bardzo korzystne rozwiązanie – woreczki, nawet wypełnione, nie zajmują dużo miejsca.