podłoga

Ile kosztują listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe to bardzo ważny element dekoracji wnętrza. Nic dziwnego, że na rynku istnieje szeroki wybór cenowy tych produktów. Można wybrać listwy przypodłogowe wykonane z różnych materiałów. Bardzo popularne od wielu lat są listwy wyprodukowane z PCV, których cena jest bardzo korzystna i przystępna dla każdego. Innym rodzajem materiału jest MDF, czyli odpowiednio przygotowana płyta pilśniowa. Takie listwy będą już droższe. Najwyższą cenę osiągną listwy wykonane z drewna, kupione lub wykonane na zamówienie przez stolarza oraz te wykonane z pianki poliuretanowej. Jeśli interesuje Cię, ile kosztują listwy przypodłogowe, przeczytaj poniższe zestawienie.

Cena listew przypodłogowych z PCV i poliuretanowych

Listwy przypodłogowe wykonane z PCV były kiedyś wyborem z konieczności, ponieważ innych listew na rynku nie było. Dzisiaj jednak jest to często wybór świadomy, ponieważ listwy PCV dostępne są w bardzo wielu różnych odcieniach, często dopasowanych kolorystycznie do paneli podłogowych od tego samego producenta. Są lekkie, łatwe w montażu i demontażu oraz elastyczne, dzięki czemu mogą dopasować się do nierówności ściany. To najtańsza  listwa przypodłogowa, cena jej waha się między 9 a 45 zł za sztukę. Dostępne są w każdym markecie budowlanym, a ich montaż można wykonać samodzielnie. Z łatwością dokupisz do nich także potrzebne akcesoria – łączniki, narożniki czy zaślepki – ich cena to wydatek kilku złotych za sztukę. Innym rodzajem tworzywa sztucznego, z którego można wykonać listwy, jest poliuretan – bardzo odporny na wilgoć oraz atak grzybów lub pleśni. Takie listwy są bardzo wytrzymałe i lekkie oraz odporne na uszkodzenia. Są one coraz popularniejsze, ponieważ cechuje je możliwość pomalowania na dowolny kolor np. akrylową farbą ścienną, dzięki czemu łatwo można dopasować je do charakteru i aranżacji wnętrza. Mogą być one niewidoczne albo kontrastować z kolorem ściany i podłogi. Można je zamontować samodzielnie za pomocą dedykowanego kleju – są łatwe w przycinaniu. Ich stylistyka także jest bogata – mogą być ozdobne lub proste. Dzięki różnorodności dostępnych modeli (w niektórych sklepach znajdziesz nawet listwy wysoce elastyczne) cena tych listew przypodłogowych waha się od 25 złotych do nawet ponad 100 złotych za metr bieżący listwy najwyższej jakości.

Cena listew przypodłogowych MDF

Innym rodzajem materiału, z którego wykonane są listwy przypodłogowe, jest MDF. Jest to odpowiednio przygotowana płyta z włókien drzewnych, z której wykonuje się także meble. Są one lakierowane, więc dostępne kolory listew pokrywają się z kolorami lakierów w palecie RAL – mogą być np. białe, czarne lub szare. W tej sytuacji nie dobierasz koloru listwy do koloru podłogi tylko do wystroju całego wnętrza. Bardzo popularne są listwy białe – pasujące np. do białych drzwi wewnętrznych czy stolarki okiennej. Listwy MDF nie są elastyczne, wymagają prostej ściany bez nierówności i są mniej odporne na wilgoć niż te wykonane z tworzywa sztucznego. Cena listew przypodłogowych z tego materiału za sztukę waha się miedzy 15 a 50 zł. Do tych listew nie ma praktycznie żadnych akcesoriów. Wydatek stanowi tylko sama listwa, jednak ich montaż przez fachowca będzie przez droższy (między 15 a 34 zł za metr bieżący) – musi on przecież wykonać odpowiednie cięcie, aby wykonać narożniki zewnętrzne czy wewnętrzne.

Cena listew przypodłogowych drewnianych

Jednymi z najdroższych rodzajów listew przypodłogowych są listwy zrobione z drewna. Ofertę takich listew znajdziesz w marketach budowlanych, wówczas cena takich listew waha się między 23 a 60 złotych za sztukę w zależności od rodzaju drewna (dąb, jesion lub sosna) oraz przygotowania listwy – do wyboru masz listwę surową, olejowaną lub lakierowaną. Inną opcją jest zlecenie zrobienia takich listew stolarzowi – wówczas cena listew przypodłogowych ustalana jest indywidualnie i może sięgać nawet 75 zł za metr bieżący. Taka cena wynika z wysokiej jakości drewna oraz zamówienia na wymiar. Takie klasyczne i eleganckie listwy przypodłogowe będą pasować do drewnopodobnej podłogi i ponadczasowego wnętrza.