dzieci

Buty dziecięce profilaktyczne a ortopedyczne – różnice

Rodzice w różny sposób dbają o swoje dzieci – karmią je, dają ciepły dom, ubierają, zapewniają dostęp do edukacji, a w razie wystąpienia choroby robią wszystko, aby ją wyleczyć. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku różnego rodzaju wad stóp u maluchów. Wielu rodziców zastanawia się, jakie buty kupić dla swojego dziecka: ortopedyczne czy profilaktycznie, nie mając zbyt dużej świadomości, czym cechują się te buty. Między jednym a drugim rodzajem istnieje tak naprawdę spora różnica. Dlatego mimo dobrych chęci, nie powinno się dokonywać samodzielnych, często nieprzemyślanych zakupów, ponieważ w ten sposób można zrobić dziecku krzywdę. Czym są buty profilaktyczne i ortopedyczne oraz jakie istnieją między nimi różnice. 

Cechy charakterystyczne butów ortopedycznych 

Buty ortopedyczne używane są do korekcji lub do zapobiegania wadom stóp. Mogą również wspierać miejsca zmienione przez chorobę lub ułatwiać chodzenie w przypadku ciężkiego kalectwa. Ten typ obuwia leczy, a nie zapobiega. Pomaga także zahamować proces dalszej deformacji nóg. Buty ortopedyczne wspierają chore kończyny, przez co działają również jak „obuwie przeciwbólowe”, a ich zastosowanie zaleca lekarz.

Cechy charakterystyczne butów korekcyjnych 

Buty korekcyjne mają chronić przed powstawaniem zniekształceń u dzieci w przyszłości, co znaczy, że zapobiegają, a nie leczą powstałe już wady. Wspierają pracę stopy u ludzi, którzy przez swój styl życia lub zawód narażeni są na spędzanie długich godzin w pozycji stojącej. Tego typu obuwie ułatwia utrzymanie właściwej postawy, a tym samym zapobiega wielu schorzeniom. Buty profilaktycznie powinien pomóc wybrać specjalista, np. fizjoterapeuta.

Obuwie profilaktyczne a ortopedyczne różni się od siebie w znaczący sposób. Jeżeli stopy Twojego dziecka dotknęła choroba, zastanów się nad kupnem obuwia ortopedycznego. Natomiast jeśli chcesz zapobiegać różnego rodzaju wadom, skup się na wyborze butów profilaktycznym. W każdym z obu problemów pamiętaj jednak o konsultacji z fachowcem — lekarzem lub fizjoterapeutą. 

Obuwie profilaktyczne a ortopedyczne w codziennym funkcjonowaniu dziecka 

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Jeśli chodzi o obuwie profilaktyczne a ortopedyczne i cechy charakterystyczne wyglądu, to między jednym a drugim rodzajem rzeczywiście istnieje pewna różnica. Buty ortopedyczne z racji swojego zastosowania wygląda nieco poważniej. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, jego celem jest leczenie, a nie wygląd. Trochę inaczej ta sama kwestia przedstawia się w przypadku obuwia profilaktycznego. Danielki (https://danielki.sklep.pl/kategoria/sandaly-profilaktyczne-sznurowane-chlopiec) są na to najlepszym dowodem. Buty te łączą w sobie dwa bardzo ważne elementy: profilaktykę oraz wygląd. Dla każdego rodzica jest więc to sytuacja wręcz wymarzona – połączenie przyjemnego z pożytecznym zawsze świetnie się sprawdza. Podobnie zresztą jest z reakcją dzieci, dla których sandały profilaktyczne, choć z nazwy mogą brzmieć poważnie, to dzięki swojemu ciekawemu dla oka wyglądowi nie wprawiają malców w zakłopotanie. 

Inną bardzo ważną zaletą obuwia tego typu jest możliwość używania go praktyczne o każdej porze roku. Sandały profilaktyczne dla chłopców oraz dziewczynek świetnie sprawdzą się sezonie wiosenno-letnim, kiedy na dworze jest ciepło i sucho. Z kolei buty ponad kostkę dziecko będzie mogło używać podczas okresu jesienno-zimowego pluchy, gdy obuwie musi mierzyć się z kałużami lub śniegiem. Dzięki temu każdy rodzic dbający o zdrowie dziecka ma możliwość wspierania jego odpowiedniego rozwoju przez cały rok.

Na zakończenie warto przypomnieć, że obuwie ortopedyczne ma leczyć choroby stóp, a profilaktyczne zapobiegać powstawaniu wad. Pierwszy rodzaj należy kupować tylko po konsultacji z właściwym dla danego problemu lekarzem, natomiast do wyboru drugiego wystarczy konsultacja z fizjoterapeutą lub fachowcem prowadzącym sprzedaż takich butów. Nigdy nie należy kupować obuwia ortopedycznego lub profilaktycznego na własną rękę. Ich celem jest bowiem poprawa zdrowia dziecka, a więc jego skuteczność zależy od właściwego doboru, którego dokonanie nie jest możliwe bez posiadania fachowej wiedzy.