Decyzja o zakończeniu związku, zwłaszcza wieloletniego, nie przychodzi łatwo. Niemniej jednak czasami zerwanie znajomości okazuje się być jedyną słuszną opcją. Jak się rozstać z partnerem? Jak się rozstać z klasą i zachować przy tym twarz?
Trudna decyzja, trudna rozmowa
Na pytanie, jak się rozstać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak zawsze należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję, a w efekcie ocenić, czy rozstanie rzeczywiście będzie najlepszym, możliwym rozwiązaniem. Często bowiem o rozstaniu myśli się w nerwach, emocjach i w stresie. Zdrada, łamanie obietnic czy obojętność mogą spowodować, że kobieta chce zakończyć związek tu i teraz, bez względu na wszystko. Tymczasem warto wcześniej zastanowić się, jak się rozstać z facetem i czy w ogóle trzeba to robić?
Decyzja o zakończeniu związku nie może przyjść pochopnie – zrywanie, a następnie wracanie do partnera, gdy emocje już opadną, nie ma nic wspólnego z klasą i wyczuciem smaku. Wręcz przeciwnie – kobieta sprawia wrażenie niestabilnej emocjonalnie, co nie spotyka się z uznaniem mężczyzn. Jeśli jednak dojdzie ona do wniosku, że czas zakończyć związek, to musi przygotować się na trudną rozmowę. Podczas niej warto odsunąć emocje na bok, choć w wielu przypadkach okazuje się to być niemożliwe.
Na początek dobrze jest przeprowadzić rozmowę sama ze sobą i przygotować się na swoje ewentualne reakcje. Należy umieć odpowiedzieć na pytania, które najprawdopodobniej zada mężczyzna – skąd decyzja o zakończeniu związku, czy istnieje możliwość jego odbudowania, co można by naprawić? Najtrudniejsze pytanie brzmi, jak się rozstać po długim związku, gdy w grę wchodzi także kwestia podziału mieszkania czy majątku wspólnego? Otóż tutaj ponownie – warto te kwestie przemyśleć wcześniej, choć należy być otwartym na ewentualne sugestie partnera, a nawet na jego opór. Podział majątku to problem, którego pary często nie potrafią rozwiązać nawet przed sądem, dlatego ogromnym wyzwaniem staje się rozwiązanie go we własnym zakresie. Zobacz też porady na stronie https://www.miastokobiet.pl/jak-najlepiej-sie-rozstawac-w-sytuacji-konfliktu/.
Jak się rozstawać w sytuacji konfliktu?
Nie zawsze da się zakończyć związek polubownie – czasami pomiędzy stronami dochodzi do konfliktu, który jest przyczyną zerwania znajomości. Konflikt może przybrać charakter długotrwały bądź też pojawić się nagle. I w jednym, i w drugim przypadku rozstanie się, nie jest proste. W konflikcie do głosu dochodzą emocje, często bardzo silne, wręcz niepohamowane. Warto jednak mieć na uwadze, że ostra wymiana zdań nie ma nic wspólnego z klasą. Choć często przychodzi ochota na to, aby wygarnąć partnerowi jego wszystkie wady, a w dodatku zrobić to w sposób, dzięki któremu wszyscy dowiedzą się, jakim jest człowiekiem, to lepiej się przed takim zachowaniem powstrzymać.
Niestety, często w takiej sytuacji kobieta szkodzi sobie, a nie partnerowi, zwłaszcza jeśli ten prezentuje względne opanowanie. Awantury, krzyki czy szarpaniny są wyjątkowo złym rozwiązaniem, które w niczym nie pomoże, a może jedynie zaognić sytuację. Jak więc rozstać się, gdy między partnerami doszło do konfliktu? Najlepiej na początek wyjaśnić całą sytuację, nawet jeśli nie ma już większych szans na odbudowanie relacji. Niedopowiedzenia czy niewyjaśnione sprawy często lubią wracać po latach, dlatego lepiej nie pozostawiać spraw takimi, jakimi są. Dobrze jest nastawić się na trudną, lecz spokojną rozmowę. Powinna ona odbywać się twarzą w twarz, w neutralnym miejscu.
Niedopuszczalne jest zrywanie przez telefon, maila czy za pomocą mediów społecznościowych. Takie zachowanie świadczy o niedojrzałości emocjonalnej i nieumiejętności przeprowadzenia trudnej, lecz jakże potrzebnej rozmowy. Warto zwrócić uwagę na to, że w sytuacji konfliktu najważniejsze staje się opanowanie emocji – zarówno złości, jak i smutku. Łzy nie są co prawda oznaką słabości, jednak warto się przed nimi powstrzymać w trakcie rozmowy. Przeprowadzić ją należy w stosunkowo spokojnym czasie, gdy obie strony mają wolną chwilę, chęci i motywację do tego, aby podjąć dialog. Dobrze jest przez cały czas pamiętać, że rozstanie, nawet w trudnej sytuacji, może być godne.