energia

Co to jest efektywność energetyczna? W jaki sposób ją obliczyć?

Efektywność energetyczna to niezwykle ważna kwestia, którą warto poruszyć podczas wstępnych etapów projektowania budynku. Nie każdy jednak wie, co to tak naprawdę jest ani dlaczego ma tak ogromną wagę.

Efektywność energetyczna – definicja

Co to jest efektywność energetyczna? Stanowi wzajemną relację między ilością zużycia energii a poziomem jej zaoszczędzenia. Wpływ na jej wartość mają usytuowanie obiektu, materiały oraz technologie wykorzystane w trakcie budowy. Co można zrobić, aby podnieść efektywność energetyczną budynku? Przede wszystkim warto zdecydować się na energooszczędne okna skierowane w południową stronę. W pomieszczeniach oświetlanych naturalnym światłem nie będzie potrzeby korzystania z tego sztucznego, a ciepło w budynku utrzyma się dłużej. Kolejnym wartym uwagi posunięciem jest dobranie pieca z odpowiednią mocą grzania, aby nie marnować paliwa. Wymiana klasycznych żarówek na LED-y również przyczyni się do oszczędności, bowiem zużywają one nawet do 75% mniej energii elektrycznej. Dobrym pomysłem wydaje się również zainstalowanie czujników podczerwieni oraz światła dziennego.

Jak obliczyć efektywność energetyczną?

     Najpopularniejszą i najprostszą formą obliczenia wartości efektywności energetycznej jest skorzystanie z internetowego kalkulatora. Skorzystanie z niego polega to na przejściu przez poszczególne etapy, udzielając odpowiedzi na pytania, w których zawrzesz informacje dotyczące budynku, ścian, drzwi, okien, wentylacji, utrzymywanego ciepła czy wody. Na końcu w zakładce podsumowanie otrzymasz szczegółowe dane o zużyciu energii przed i po wykonaniu potencjalnych pracach modernizacyjnych. Kalkulator wskaże Ci, jaka jest potencjalna efektywność energetyczna Twojego budynku oraz co możesz zrobić, aby ją zwiększyć. 

Efektywność energetyczna – przykłady 

     Do najbardziej popularnych przemian modernizacyjnych w celu zwiększenia efektywności energetycznej należą zmiana źródeł światła, ciepła czy wody, ocieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien oraz drzwi. Zwiększyć efektywność energetyczną można także w samochodach. Aby to zrobić, w takim wypadku warto regularnie kontrolować stan pojazdu i ciśnienie w oponach oraz stosować się do zasad ekonomicznej jazdy. Usprawnianie tych obszarów może zajść przy wykorzystaniu dodatkowych środków lub bez konieczności wkładu własnego. Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób możesz usprawnić efektywność energetyczną bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów? Do takich właśnie usprawnień można zaliczyć użytkowanie urządzeń z zachowaniem minimalistycznych strat energii. Innymi słowy, należy zapobiegać marnowaniu energii, a także wdrożyć zasady ekonomicznego wykorzystywania obiektów. 

Aby maksymalnie zwiększyć efektywność energetyczną, warto również dowiedzieć się, jak nią dobrze zarządzać. Administrowanie powinno odbywać się przez cały czas, na przykład za pomocą Systemu Zarządzania Kosztami Energii i Wody (SZKEiW). Jest to narzędzie, które przechowuje informacje o stanie faktycznym, co daje możliwości prowadzenia szczegółowych analiz i prognoz. Należy zaznaczyć, że aby wyniki były jak najbardziej zbliżone do stanu faktycznego, trzeba możliwie dokładnie określić indywidualne zużycie energii, wody czy ogrzewania przez urządzenia. Korzystanie z takich narzędzi umożliwia sprawne określenie wskaźników, przyspiesza proces raportowania oraz pozwala na przedstawienie danych za pomocą czytelnych wykresów. 

     Na przestrzeni ostatnich lat można wyraźnie zauważyć zwiększony poziom zainteresowania tematem efektywności energetycznej. Z czego to wynika? Częściowy wpływ na taki stan rzeczy ma ustawa z 2016 r., która dotyczy obowiązku zwiększania tej wartości przez przedsiębiorstwa. Obserwacje polskich instytucji wykazały, że najczęściej modernizacje były przeprowadzane tylko raz, gdy zaszła taka potrzeba. Miały one charakter skokowy – działały, ale tylko przez określony czas. Zamiast tego powinno się na bieżąco i regularnie kontrolować stan efektywności energetycznej przedsiębiorstw czy instytucji.