dj

Ile zarabia DJ i jak nim zostać?

Muzyka jest bardzo istotnym elementem ludzkiego życia, a jej słuchanie sprawia sporo przyjemności wielu osobom. Okazuje się, że dla wielu ludzi stanowi również pasję oraz wspaniałą rozrywkę – nie tylko w zakresie jej słuchania, ale również tworzenia i odtwarzania w efektowny sposób. To właśnie dlatego wielu ludzi łączy hobby z pracą, podejmując decyzję o rozpoczęciu kariery DJ-a. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak zostać takim wykonawcą oraz jakich zarobków można się spodziewać, ponieważ są dość zróżnicowane.

DJ na wesele – Toruń i nie tylko

Oczywiście, zarabiać jako DJ można w ramach wykonywania wielu różnych czynności. Coraz częściej ludzie organizujący wesela rezygnują z zespołu muzycznego na rzecz wyspecjalizowanych fachowców puszczających oryginalną muzykę na swoim sprzęcie. Mniej znani DJ-e weselni zarabiają zwykle nie mniej niż 1000 złotych za wydarzenie odbywające się w mniejszych miejscowościach. Oczywiście w przypadki większych miast oraz znaczącej renomy artysty, zarobki te mogą być znacznie wyższe.

Stawki DJ-ów klubowych również są uzależnione od ich renomy oraz od długości puszczonego seta podczas dyskoteki. Zwykle zaczynają się od 1000 złotych, a kończą nawet na kilkunastu albo i kilkudziesięciu tysiącach złotych. Znani DJ-e mogą też zarabiać na przykład w radiu, a średnia takich przychodów waha się w granicach 3,5-4 tysięcy złotych. Warto więc rozwijać swoją karierę, tworzyć nowe utwory i walczyć o swoją renomę. To przełoży się na ciekawsze i lepiej płatne zlecenia.

Co jest potrzebne, aby zostać DJ-em?

Dla osób chcących wykazać się w tym zawodzie dobrą wiadomością jest fakt, że nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w tym zakresie. Typowy DJ na wesele w Toruniu oraz innych miastach powinien oczywiście posiadać pewien talent, ale istotny aspekt stanowi zadbanie o posiadanie odpowiedniego nagłośnienia, podstawowego sprzętu do miksowania oraz umiejętności jego obsługi. W przypadku bardziej zaawansowanych zadań warto pomyśleć o samodzielnej nauce połączonej ze specjalistycznymi kursami.

Dobry DJ powinien umieć słuchać utwory i czerpać z nich inspirację. Częste wizyty w klubach oraz osłuchanie się z konkretnym gatunkiem muzycznym to czynniki, które pozwolą szlifować własne umiejętności oraz tworzyć ciekawe utwory czy miksy. Warto mieć na uwadze, że wiele kursów dla DJ-ów jest ostatnio organizowanych zdalnie. To świetna opcja dla osób, które nie posiadają w swojej okolicy miejsc oferujących stacjonarne szkolenia tego typu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pierwsze zlecenia warto pozyskiwać poprzez kontakty z rodziną i znajomymi. Nie ma lepszej reklamy niż rekomendacja zadowolonych uczestników imprezy. Dodatkowo dobrym pomysłem jest założenie strony internetowej z własną ofertą oraz przykładami twórczości. Nawet DJ na wesele w Toruniu albo innym mieście może znacznie zwiększyć zainteresowanie swoją osobą dzięki promowaniu swojej działalności w Internecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ znalezienie takich stron z opisami ofert i fragmentami utworów jest obecnie bardzo łatwe.