rehabilitacja

Kto i kiedy powinien zgłosić się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta to osoba, która ukończyła studia magisterskie i posiada odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania różnorodnych zabiegów terapeutycznych. W zależności od problemu pacjenta fizjoterapeuta dobiera odpowiednią metodę leczenia w celu złagodzenia dolegliwości bólowych i przywrócenia sprawności fizycznej. Jakie są kompetencje dobrego fizjoterapeuty i kiedy warto się do niego zgłosić?

Fizjoterapeuta – kto powinien skorzystać z jego usług?

Fizjoterapeuta to specjalista o szerokich kompetencjach, który pomaga w rozwiązaniu wszelkiego rodzaju dolegliwości dotyczących narządów ruchu. Najczęstsze problemy, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetów fizjoterapeutycznych to m.in. problemy ze stawami, bóle kręgosłupa – szczególnie w odcinku lędźwiowym i szyjnym, czy ból po doznanej kontuzji (złamaniu, skręceniu czy zwichnięciu).

Jednak fizjoterapeuta może pomóc również w innych, mniej typowych kwestiach. Przewlekłe bóle głowy i szyi, korekta postawy ciała czy wzmożone napięcie mięśni. Z konsultacji mogą skorzystać też osoby, które odczuwają osłabienie różnych części ciała. Fizjoterapeuta może pomóc również z nietrzymaniem moczu albo rozstępem mięśni po ciąży.

Schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne, ginekologiczne, a nawet neurologiczne, również należą do zakresu kompetencji dobrego fizjoterapeuty. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy iść do fizjoterapeuty?

Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Kiedy do fizjoterapeuty? Przede wszystkim – nie warto zwlekać. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, a leczenie wdrożone, tym większa szansa na szybkie rozwiązanie problemu. Diagnostykę warto rozpocząć w momencie, w którym pacjent odczuwa ból zakłócający codzienne funkcjonowanie.

W przypadku wielu problemów zdrowotnych to ortopeda kieruje pacjenta do fizjoterapeuty. Jednak dotyczy to z reguły urazów takich jak złamania czy skręcenia. Fizjoterapia często jest też elementem rehabilitacji po różnego rodzaju zabiegach. Czasem jednak fizjoterapeuta może być doskonałym specjalistą pierwszego kontaktu. Dotyczy to w szczególności bólów kręgosłupa czy nadmiernego napięcia mięśniowego.

Fizjoterapia – metody leczenia

Po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie kiedy iść do fizjoterapeuty warto dowiedzieć się jak takie leczenie wygląda. Przede wszystkim, podstawową metodą pracy jest terapia manualna. Często stosowane są także masaże. Należy pamiętać, że pacjent jest z reguły zaangażowany w proces terapeutyczny. Jego zadaniem jest zwykle wykonywanie w zaciszu domowym ćwiczeń gimnastycznych wskazanych przez fizjoterapeutę.

Obecnie zarówno w większych, jak i mniejszych miastach, dostęp do tego rodzaju opieki jest stosunkowo szeroki. Fizjoterapia Rumia oferuje wielu specjalistów, którzy stosują różnorodne techniki m.in. masaże, ultradźwięki, Kinesio Taping, pole elektromagnetyczne, a nawet kąpiele lecznicze. Decydując się na skorzystanie z usług fizjoterapeuty warto znaleźć specjalistę, który posiada odpowiednie kwalifikacje i specjalizuje się w odpowiednio dopasowanej do zgłaszanego problemu dziedzinie.