W dzisiejszym materiale przyglądniemy się sposobom oszczędzania na emeryturę. Niezależnie od tego w jakim wieku jesteś, temat ten zapewne przeszedł Ci choć raz przez głową. O systemie emerytalnym, jaki działa w Polsce nie będziemy wiele się rozpisywać, bo jest on każdemu doskonale znany i zapewne zrozumiały. Skupimy się dziś na innych sposobach i metodach oszczędzania na okres emerytalny, który chcąc nie chcąc każdego z dnia jest bliższym wszystkim z nas.
Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę?
W ostatnich latach niezwykle popularne stało się oszczędzanie na emeryturę poprzez korzystanie z kont oszczędnościowych takich jak IKE i IKZE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.
Dzięki konto emerytalnym możemy przede wszystkim oszczędzić na podatku od zysków kapitałowych, zwanemu potocznie podatkiem Belki. Zysk z Twoich inwestycji, lokat, kont oszczędnościowych etc. dzięki korzystania konta emerytalnego nie będzie pomniejszone o 19%, które normalnie należy rozliczyć z Urzędem Skarbowym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, metodach oszczędzania kapitału, kontach emerytalnych i wielu innych ważnych aspektach z zakresu finansów osobistych, koniecznie śledź FXMAG. Na portalu codziennie publikowane jest wiele analizy, prognoz, materiałów edukacyjnych, w tym także wiadomości o emeryturach, inwestycjach i oszczędnościach!
Sposoby oszczędzania na emeryturę
Konto IKZE czy IKE to tylko miejsce gdzie oszczędności mogą być przechowywane, a nie sposób na którym chcemy się skupić. Poniżej opiszemy kilka propozycji, które najczęściej wybierają polacy. Jednym z najczęstszych i najbeziecziejszych jest z pewnością odkładanie oszczędności, czyli nadwyżki kapitału na oprocentowanej lokacie czy koncie oszczędnościowym. W obecnych czasach wysokość oprocentowania jaką oferują banki nie jest jednak zbyt atrakcyjna, mimo wszystko w dłuższej perspektywie będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż trzymanie gotówki w domu czy w banku na oprocentowanym rachunku.
Ciekawą, równie popularną alternatywą jest lokowanie środków w instrumentach finansowych. Jeśli jednak mówimy o bardzo długiej perspektywie czasowej najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w stosunkowo bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak np. obligacje. To właśnie obligacje skarbowe cieszą się największych zainteresowaniem wśród osób. pragnących w bezpieczny sposób odłożyć środki na przyszłość.
Ciekawą alternatywą, wybieraną przez osoby, myślące o zabezpieczeniu przyszłości finansowej jest inwestowanie kapitału w nieruchomości. Mieszkanie czy dom można z czasem sprzedać zyskując na wartości lub jeśli nie jest to konieczne, nieruchomość taka może być wynajmowana. Wynajem nieruchomości może zapewnić Ci stabilny zysk, niekiedy nawet równowarty lub wyższy niż wysokość otrzymywanego świadczenia emerytalnego.
W Polsce funkcjonuje od kilku lat także program nazwany PPE, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, który polega na pobieraniu z Twojego wynagrodzenia części uzyskiwanego dochodu powiększonego o kwotę, którą dodatkowo dorzuca do tego Twój pracodawca. Całość środków jest powierzana odpowiedniej instytucji finansowej, wybieranej przez pracodawcę.