Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wystawić fakturę na osobę prywatną. Dobrze byłoby także dowiedzieć się tego, czym faktura na osobę fizyczną w ogóle jest. Na szczęście okazuje się, że dokument ten nie należy do specjalnie skomplikowanych, a jego wystawienie nie sprawia trudności. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby faktura na osobę prywatną zawierała wszelkie wymagane przez prawo dane.
Faktura imienna – najważniejsze informacje
Jak już zaznaczono na wstępie, dobrze byłoby dowiedzieć się, czym jest faktura imienna, określana często również mianem faktury na osobę fizyczną. Nie ma się temu co dziwić, bo to właśnie dla niej ten dokument jest przeznaczony. Jest ona niezbędna, jeżeli jako przedsiębiorca dokonujemy transakcji z osobą fizyczną. Jeśli osoba fizyczna prowadziłaby działalność gospodarczą, przedsiębiorca wystawiłby jej innego rodzaju dokument. Imienna faktura to zatem nic innego jak potwierdzenie dokonania transakcji. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są różnice między fakturą a rachunkiem. Warto więc zaznaczyć, że faktura na osobę prywatną może stanowić alternatywę dla tradycyjnego paragonu.
Co powinno znajdować się na fakturze na osobę fizyczną?
Każdy, kto przygotowuje fakturę dla osoby fizycznej, musi zdawać sobie sprawę z tego, jakie dane musi zawrzeć na dokumencie. Okazuje się, że faktura bez VAT zawiera ich całkiem sporo. Przede wszystkim, na dokumencie musi znaleźć się data wystawienia, a także jej numer. Na dokumencie nie może również zabraknąć informacji dotyczących tego, kto jest wystawcą. Imię, nazwisko oraz adres osoby, na której rzecz jest wystawiany, również są obowiązkowe. Dane do faktury imiennej to także ogólna kwota do zapłaty czy cena brutto. Faktura imienna bez NIP musi zawierać również takie informacje jak nazwa towaru bądź wykonanej na rzecz klienta usługi. Zawsze warto byłoby starannie przygotować dokument, aby mieć pewność, że zawarliśmy w nim wszystkie wymagane prawem dane.
Kiedy powinna zostać wystawiona faktura na osobę fizyczną?
Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy i w jakich okolicznościach faktura imienna powinna zostać wystawiona. Otóż okazuje się, że dokument tego rodzaju należy wystawić najpóźniej 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano transakcji. Jeżeli jednak osoba odpowiedzialna za wystawienie faktury zwleka, osoba fizyczna ma prawo się jej domagać. Nie da się bowiem ukryć, że jest to bardzo ważny dokument. Faktura stanowi bowiem dowód tego, że skorzystaliśmy z usługi konkretnego przedsiębiorcy lub zakupiliśmy od niego towar. Stanowi również podstawę ewentualnej reklamacji. Jeżeli jako przedsiębiorca mamy trudność z samodzielnym przygotowaniem faktury, możemy zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty. W większości przypadków nie jest to jednak konieczne. Przygotowanie pierwszej faktury imiennej może nastręczać pewnych trudności, ale z każdą kolejną będzie już zdecydowanie łatwiej.