Montaż drzwi nie jest niczym szczególnie skomplikowanym. Należy wszystko wykonać starannie, uwzględniając wskazówki producenta. Jest to przepis na sukces. Niestety trzeba liczyć się z tym, że każde nawet najmniejsze niedopatrzenie może skończyć się powstawaniem mostków termicznych lub mogą zachodzić problemu podczas otwierania i zamykania drzwi wejściowych. Najlepszym wyborem, jaki można dokonać, jest postawienie na zatrudnienie ekipy, która wykona zadanie w błyskawicznym tempie.
Co należy wiedzieć jeszcze przed montażem drzwi
Osadzenie drzwi wejściowych są zależne od tego, jaki rodzaj ma ściana. W zależności od tego, czy ściana jest jedno-, dwu-, czy trójwarstwowa, należy odpowiednio usytuować skrzydło w przygotowanym wcześniej otworze, równocześnie pamiętając, że trzeba wyeliminować obwodowy mostek termiczny. Teraz tylko nasuwa się pytanie, jak wygląda montaż drzwi wejściowych, w zależności od tego, jakiego rodzaju jest ściana.
Mając do dyspozycji ścianę jednowarstwową, ościeżnicę z drzwiami należy zamontować w połowie grubości muru. Posiadając ściany dwuwarstwowe, ościeżnicę z drzwiami trzeba zamocować jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, natomiast w przypadku drzwi trójwarstwowych jej zamontowanie powinno mieć miejsce w warstwie ocieplenia. Jednakże to miejsce wymaga specjalnej technologii przy montażu. Kołki rozporowe i kotwy nie sprawdzą się podczas osadzania drzwi w warstwie izolacyjnej. Jeżeli są one montowane w gotowym otworze, do ościeżnicy należy przyspawać płaskowniki, a następnie przymocować je do warstwy konstrukcyjnej muru.
Montaż drzwi wejściowych – krok po kroku
Wszystko należy dobrze i precyzyjnie wykonać, aby po krótkim czasie móc cieszyć się latami z dobrze zamontowanych drzwi.
Wstępny montaż ościeżnicy, a także weryfikacja pracy drzwi
Po wykonaniu otworu i jego przygotowaniu można przystąpić do osadzania ościeżnicy. Po umieszczeniu jej należy ją unieruchomić za pomocą drewnianych klinów. Trzeba sprawdzić, jaki pion posiada futryna, a jeżeli coś się nie zgadza, należy dobić to za pomocą klinów. Uwagę należy zwrócić na poprawne zamykanie się i otwieranie drzwi. Nie można dopuścić do żadnych oporów podczas jakiegokolwiek ruchu.
Montaż ościeżnicy
Wywiercić trzeba otwory, w których znajdą się kotwy montażowe. Umieszcza się je w bocznych krawędziach i w górnej od futryny. Powinny one wchodzić na głębokość od 10 do 20 cm.
Usztywnienie konstrukcji
Ościeżnicę należy odpowiednio usztywnić. Istotną rolę odgrywają listwy rozporowe, które umieszcza się pomiędzy bokami futryny i montuje w tej samej linii, podkładając pod nie podkładki z filcu lub grubej tektury. Następnie montuje się próg skrzydła zgodnie z ustalonym poziomem podłogi.
Pianka montażowa
Po usztywnieniu konstrukcji zabezpiecza się ościeżnicę taśmą malarską tak samo, jak i futrynę. Szczeliny wypełnia się pianki niskoprężnej.
Prace wykończeniowe
Aby drzwi były prawidłowo zamontowane, na sam koniec należy osadzić je w zawiasach i zamontować w nich szyldy, a także klamkę. Nadmiar pianki montażowej usunąć i to samo zrobić z drewnianymi klinami, a także taśmą malarską. Po tym wszystkim drzwi wejściowe (Kraków) powinny być prawidłowo zamontowane.