Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to obecnie jeden z najchętniej wybieranych rodzajów opału. Cieszy się on bardzo dużą popularnością głównie ze względu na dużą wydajność energetyczną. W porównaniu z np. węglem kamiennym, wystarczy na dłużej i znacznie dłużej również utrzymuje ciepło. Ekogroszek w Suwałkach w ostatnich latach znacznie zyskał na popularności. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup tego opału. Czym w takim razie jest ekogroszek oraz jakie korzyści może mieć użytkownik z jego stosowania?

Ekogroszek — czym jest?

Mimo tego, że coraz więcej słyszy się o tzw. zielonej energii, nadal najpopularniejszym źródłem ciepła pozostają kotły opałowe. Nie oznacza to jednak, że każdy opał, jaki znajdzie się w piecu, będzie emitował taką samą ilość szkodliwych substancji do atmosfery. Ekogroszek w swoim wyglądzie przypomina bardzo drobne bryłki węgla. Różni się jednak przede wszystkim tym, że w odróżnieniu od wielu innych paliw stałych jest znacznie bezpieczniejszy dla środowiska.

Ponadto palenie ekogroszkiem jest dużo bardziej opłacalne. Zwykle do jego spalania używa się kotłów niskoemisyjnych, które są wyposażone w podajnik ślimakowy lub tłokowy. W porównaniu do kotłów wysokoemisyjnych, są one dużo bardziej bezpieczne dla przyrody. Podczas spalania ekogroszku powstaje bowiem znacznie mniej dymu oraz szkodliwych substancji jak CO i CO2. Ekogroszek to pochodna węgla kamiennego. Podczas jego produkcji węgiel jest tłuczony na małe kawałki, następnie dokładnie przesiewany oraz płukany. Pozwala to wyeliminować zawarty w nich miał oraz inne szkodliwe substancje.

Ekogroszek w Suwałkach — zalety

Tym, co przede wszystkim wyróżnia ekogroszek spośród innych paliw stałych, jest jego ekonomiczność. Mimo że cena samego opału może wydawać się dosyć wysoka, jest on dużo bardziej kaloryczny, co korzystnie wpływa na jego wydajność. Ponadto kotły niskoemisyjne zasilane ekogroszkiem wymagają bardzo mało obsługi. Wystarczy raz na kilka dni załadować opał, a urządzenie samo dostosowuje odpowiednią temperaturę w ogrzewanym budynku.

Słowo “eko” w nazwie opału nie znalazło się tam wcale przypadkowo. Ekogroszek ma bowiem dużo bardziej pozytywny wpływ na środowisko w porównaniu ze zwykłym węglem. Podczas jego spalania powstaje bowiem dużo mniejsza ilość gazów cieplarnianych. Ponadto materiał ten spełnia normy unijne, tak więc można spalać go bez większych obaw. Mimo że nie jest aż tak dobry dla środowiska, jak np. pellet, nadal pozostaje dużo bezpieczniejszy od zwykłego węgla.

Ekogroszek — korzyści dla użytkownika

Paliwo takie, jak ekogroszek, powinno wybrać się przede wszystkim ze względu na swoja dużą wydajność. Materiał ten spala się bowiem bardzo długo i nie trzeba zbyt często dosypywać kolejnej porcji. Ponadto kocioł zasilany ekogroszkiem dostarcza bardzo dużo ciepła. Dzięki temu zapewnia komfort cieplny nawet w najbardziej intensywne mrozy. W procesie spalania ekogroszku powstaje także bardzo mało popiołu. Sprawia to, że kocioł nie musi być zbyt często czyszczony.