powerbank

Jak wybrać powerbank? Praktyczne porady

Kto nie był w sytuacji, że będąc w miejscu publicznym lub na łonie natury, poziom baterii zbliżał się do 1% właśnie wtedy, gdy nastąpiła pilna potrzeba skorzystania z telefonu. Wtedy bezskutecznie można poszukiwać miejsc, gdzie można podładować baterię, prosząc o ładowarkę w najbliższej kawiarence, lub zabezpieczyć się przed problemem, zanim się on pojawi. Najlepszym rozwiązaniem będzie ultra mały i pojemny powerbank lub jak kto woli, przenośna ładowarka.

Jaki powerbank wybrać?

Czy istnieje uniwersalny model do wszystkiego? Otóż ile ludzi, tyle opinii, wybierając swój model, należy się kierować przede wszystkim potrzebami i oczekiwaniami. Często też pojawi się opinia, że zamiast jednego modelu do wszystkiego, lepiej mieć kilka ze względu na faktyczne przeznaczenie. Wybierając się w trasę, na dalekie podróże lepiej mieć powerbank, którego pojemność będzie liczona w 10 lub 20 tysiącach, ponieważ nigdy nie wiadomo, ile będzie do najbliższego miejsca, gdzie będzie można podładować sprzęt przy użyciu klasycznej ładowarki. Ważne, aby miał też przynajmniej 2 wyjścia, umożliwiające ładowanie kilku urządzeń jednocześnie.

Z drugiej strony, warto przemyśleć przed zakupem, jaki powerbank idealnie sprawdzi się w codziennych czynnościach lub drodze do pracy. Wtedy wygodniej będzie posiadać mały i niemal niewidoczny w kieszeni przedmiot, którego pojemność jest równa około 50% baterii urządzania (telefon, słuchawki douszne bluetooth), gdyż jego funkcją jest podratowanie padającej baterii do czasu powrotu do domu i tylko w tym celu nosi się go ze sobą.

Powerbank – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jak każde urządzanie, przenośne baterie także posiadają swoje specyfikacje, na które warto zwrócić uwagę. O tym, jak wybrać powerbank będzie decydować m.in. to, jakie oznaczenia posiadają ładowarki dołączone do smartphone. Kluczową cechą jest natężenie, szczególnie w modelach posiadających funkcję fast charge, gdyż to właśnie od ilości amperów będzie uzależniony czas ładowania baterii.

O ile korzystając z mocniejszej wersji na starszym sprzęcie, nie zrobi różnicy, tak używając powerbanku o natężeniu 1 A, przy wymaganym np. 1.5 A, może znacząco spowolnić proces ładowania, lub zupełnie nie będzie w stanie uruchomić urządzenia, gdy poziom baterii dojdzie do 0%. Ranking powerbanków, czyli popularne marki dostępne na rynku. Rozważając swój pierwszy powerbank, jaki wybrać model ze względu na parametry może wydawać się zdecydowanie łatwiejsze od tego, jaką markę należy kupić.

Obecnie w świecie elektroniki namieszał chiński producent wypuszczający swój sprzęt pod logiem Xiaomi i jest to jeden z bardziej popularnych wyborów w przystępnej cenie. Nie zmienia to faktu, że popularna w marketach z elektroniką marka Hama, także nie pozostaje daleko w tyle, patrząc na jakość i cenę, jednak często traci na gabarytach swoich urządzeń, tracąc przy tym punkty z konkurencją. Patrząc na utrzymujące się trendy sprzedaży smartphon’ów, bez wątpienia gra o rynek toczy się pomiędzy Samsungiem a firmą Apple, których, mimo iż jakość powerbanków jest bardzo dobra, cena często jest x2 albo x3 większa od zamienników mniej znanych marek.

Inne cechy powerbanków, na które warto zwrócić uwagę

Jeżeli ktoś planuje wybranie się do miejsca, gdzie dostęp do prądu będzie ograniczony, warto poszukać dodatkowo czegoś, co pomoże podładować przenośną baterię, gdy jej pojemność zostanie w pełni wykorzystana. Potencjalnie idealnym rozwiązaniem, jeżeli jest dostęp do mocnego światła słonecznego, jest powerbank solarny, którego wystarczy trzymać na słońcu, panelem skierowanym do góry, aby podładować urządzenie. Sposób ten zdecydowanie nie sprawdzi się, gdy pogoda jest pochmurna, albo w ciągu dnia przeważają godziny ciemne, a od wschodu do zachodu jest bardzo mało czasu. Dla takich osób także firmy przygotowały rozwiązanie, choć o ile panel słoneczny sam doładowuje akumulator, tak istnieją także i tak opcje, gdzie można wytworzyć energię potrzebną do ładowania za pomocą własnych mięśni i małej korbki, którą należy wykręcić odpowiednią ilością obrotów.