Jakie są efekty treningu kettlebell?

Wszystko co musisz wiedzieć o treningu kettlebell

Każdy z nas, niezależnie od wieku i stylu życia, chce mieć dobrą figurę i utrzymać ciało w jak najlepszej kondycji. Często ze względu na szybkie tempo życia trudno wygospodarować czas na dodatkowe wizyty na siłowni. Na szczęście, istnieje wiele alternatyw i przyrządów, dzięki którym nawet w warunkach domowych możemy zadbać o piękną sylwetkę. Jednym z takich rozwiązań, wciąż cieszących się rosnącą popularnością, jest wykorzystanie kettlebell. Warto zatem poświęcić chwilę, aby przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

Kettlebell – co to takiego?

Kettlebells to nic innego jak hantle, które pomagają w ćwiczeniach zarówno w warunkach domowych, jak i na siłowni. Treningi kettlebell umożliwiają pracę nad wieloma strefami mięśniowymi, począwszy od rąk, brzucha przez nogi i pośladki. Zaletą tego rodzaju odważników jest brak ograniczeń. Mogą one być przydatne podczas ćwiczeń statycznych, jak i tych bardziej dynamicznych. Można powiedzieć, że dzięki wykorzystaniu ich w różnego rodzaju treningach, efekty są bardziej widoczne kompleksowe. Dodatkowo, znacznie wpływają na równowagę, a także szybkość i ogólną koordynację ruchową.

Kettlebell – jak wybrać?

Kettlebells są odpowiednie tak naprawdę dla każdego. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać hantle do swoich możliwości. Przede wszystkim rolę odgrywa tu waga kettlebells. Na początku ważne, aby ze spokojem i odpowiedzialnością podejść do tematu i dobrać małe obciążenie. Po czasie można pozwolić sobie na jego zwiększenie. Standardowo uznawane jest, aby kobiety nie wybierały na początku obciążenia większego niż 8 kg, natomiast u mężczyzn przygoda z odważnikami powinna zacząć się od około 16 kg. Kolejnym istotnym punktem przy wyborze kettlebell jest jego wygodny uchwyt. Poleca się testowanie produktu na żywo przed zakupem, ponieważ uchwyt powinien być wybrany do długości palców i całej dłoni. Cały uchwyt powinniśmy móc ująć również obiema dłońmi, aby wykonywać poszczególne ćwiczenia dwoma rękoma.  Dużą rolę odgrywa również sam materiał wykonania (najlepiej, by kettlebell był ogumowany) oraz stabilność odważnika, co szczególne znaczenie nabiera przy trudniejszych ćwiczeniach.

Treningi kettlebell

Treningi mogą być bardzo różnorodne, począwszy od prostych ćwiczeń po te trudniejsze. W Internecie dostępnych jest obecnie mnóstwo treningów kettlebell. Mogą to być np. deska, przysiady, wypady czy podrzuty. Aktywności trzeba dostosować do własnych możliwości i stopniowo zwiększać. Ważne, aby pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, która zmniejsza prawdopodobieństwo możliwych urazów. Po treningu z kettlebell warto również poświęcić kilka chwil na ćwiczenia mięśni brzucha. Są one istotne dla stabilizacji.

Kettlebell – efekty

Poprawa ogólnej kondycji. Treningi kettlebell mogą łączyć cardio i elementy siłowe. Ta dynamika sprawia, że poprawia się wydolność organizmu.
Szybszy spadek masy ciała. Zwiększone spalanie kalorii dzięki aktywności większej ilości partii ciała. Trening kettlebell działa kompleksowo.
Większa wytrzymałość i siła. Zapewnia współdziałanie mięśni, co pozwala na harmonijny rozwój ciała.
Poprawa koordynacji ruchowej. Regularny trening zwiększa świadomość ciała przez ćwiczenia, które wymuszają balans i kontrolowanie równowagi.
Poprawa postawy, zapobieganie bólom pleców. Trening z odważnikami odciąża kręgosłup przez wzmacnianie i aktywację mięśni głębokich. Wymusza to stabilizację ciała i pozwala odpocząć kręgosłupowi.

Kettlebell – treningi na trening.tigerzone.pl

Dobrą opcją do rozpoczęcia przygody z kettlebell jest strona trening.tigerzone.pl, na której dostępne są treningi i kursy online prowadzone przez czterokrotną medalistkę mistrzostw świata Wushu Tradycyjnego w Chinach i założycielkę Centrum Kettlebell Kraków – Andżelikę Stefańską-Kowalik. Na stronie można wykupić jeden z dostępnych pakietów ćwiczeń i treningów lub nawiązać nawet indywidualną współpracę online, która pozwoli rozwinąć pod profesjonalnym okiem potencjał danej osoby. Strona ta szczególnie przydatna może być dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z kettlebell. Efekty będą zauważalne bardzo szybko!