psycholog

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa?

Coraz więcej rodziców jest zmuszonych do poszukiwania pomocy psychologicznej dla swoich pociech. Dobrze byłoby więc gdybyś miał świadomość tego, co powinno skłonić Cię do wizyty z dzieckiem u psychologa. Jak się okazuje, symptomów, które mogą świadczyć o konieczności poszukiwania profesjonalnego wsparcia, jest całkiem sporo. Warto byłoby też, gdybyś zdawał sobie sprawę z tego, jak właściwie psycholog może pomóc Twojemu dziecku. Wreszcie, trzeba wiedzieć, jak znaleźć dobrego specjalistę, który wzbudzi nie tylko Twoje zaufanie, ale i zaufanie Twojej pociechy. 

Jakie zachowania dziecka powinny wzbudzić Twoją czujność?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, kiedy iść z dzieckiem do psychologa. Odpowiedź na to pytanie jest o wiele prostsza, niż mogłoby się na pozór wydawać. Przede wszystkim, jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy nie warto byłoby zabrać pociechy do psychologa, najprawdopodobniej należy to właśnie zrobić. Dobrze byłoby jednak wiedzieć, jakie symptomy są bezwzględnym wskazaniem do poszukiwania pomocy. Na pewno należy pomyśleć o wizycie u psychologa, jeżeli Twoje dziecko jest bez powodu smutne i przygnębione. Może świadczyć to o rozwoju depresji, która jest coraz częstsza, zwłaszcza u nastolatków. Poza tym Twoją czujność powinny wzbudzić nieuzasadnione napady agresji, jak również trudności z nawiązywaniem relacji z innymi dziećmi.

Psycholog dziecięcy może pomóc także wtedy, gdy Twoja pociecha się alienuje i stroni od kontaktów z otoczeniem. Wreszcie, wskazaniem do odbycia wizyty u wspomnianego specjalisty mogą być trudności z nauką o charakterze ciągłym. Warto iść ze swoim dzieckiem do psychologa także wówczas, gdy doświadczyło jakiejś sytuacji kryzysowej. Może być to na przykład śmierć bliskiego członka rodziny. 

Jak może pomóc psycholog dziecięcy?

Jeżeli czujesz, że Twoje dziecko powinien skonsultować psycholog dziecięcy, kiedy iść do niego, aby dziecko najwięcej na tym zyskało? Na pewno, im szybciej zdecydujesz się na taki krok, tym lepiej. Warto zatem pomyśleć o konsultacji, jeżeli towarzyszy Ci choćby niewielki niepokój związany z tym, że Twoje dziecko ma jakieś problemy. Im bardziej zaawansowane trudności, tym ciężej jest je bowiem pokonać. Do wizyty u psychologa dziecięcego nie musisz się w żaden sposób przygotowywać, ale dobrze byłoby, gdybyś porozmawiał o niej ze swoją pociechą.

Najprawdopodobniej na pierwszej wizycie psycholog poprosi Cię o rozmowę w cztery oczy. Będziesz mógł przedstawić mu trudności, z jakimi boryka się Twoja pociecha. Spodziewaj się jednak tego, że specjalista będzie chciał również poznać perspektywę dziecka. Dalsze wizyty będą najprawdopodobniej odbywać się już bez Twojego udziału, choć oczywiście psycholog będzie chciał czasami porozmawiać także z Tobą. Dzięki temu dowiesz się, co dolega Twojej pociesze i jak długo będzie musiała trwać pomoc psychologiczna. Czasami psycholog może poprosić Cię o to, abyś skonsultował swoje dziecko z lekarzem psychiatrą. Nie należy się tego obawiać, bo jest to specjalista, który może zdiagnozować wiele problemów, z którymi borykają się dzieci. Mowa tu chociażby o ADHD czy o spektrum autyzmu. 

Jak znaleźć dobrego psychologa dziecięcego?

Warto zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, kiedy iść do psychologa z dzieckiem, ale również i z tego, gdzie go znaleźć. Przede wszystkim, powinieneś uświadomić sobie to, czy interesuje Cię pomoc w ramach NFZ, czy też zależy Ci na wsparciu prywatnym. Jeżeli stawiasz na NFZ, musisz liczyć się z tym, że czas oczekiwania na wizytę u psychologa dziecięcego może być naprawdę długi. Największy wybór placówek oferujących wsparcie psychologiczne dla dzieci znajdziesz oczywiście w dużych miastach, takich jak na przykład Warszawa. Jeżeli mieszkasz w stolicy, pomocnych informacji możesz poszukiwać na stronie http://www.chirurdzy-dzieciom.pl/. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde dziecko będzie chciało od razu współpracować z psychologiem. Niemniej jednak jeśli wybierzesz doświadczonego specjalistę, istnieje duża szansa na to, że szybko nawiąże on nić porozumienia z Twoją pociechą.