auta

Sprowadzenie auta z Niemiec – co trzeba przygotować?

Ile kosztuje sprowadzenie auta z Niemiec? Pytanie to zadaje sobie duża ilość osób, widząc szereg ofert, jakie dostępne są m.in. online. Trzeba przyznać, że są one bardzo interesujące ze względu na osiągi takich samochodów czy ich parametry techniczne. Warto więc zorientować się, ile kosztują tego typu usługi i na co trzeba się nastawić. Całkiem możliwe, że dzięki temu będzie można cieszyć się dobrym pojazdem mechanicznym, którego w Polsce nikt nie miałby szansy otrzymać w tak dobrej cenie.

Sprowadzenie samochodu z Niemiec

W związku z tym, że sprowadzenie samochodu zza zachodniej granicy wymaga dopełnienia wielu formalności, warto w tej kwestii zdać się na osoby, które doskonale się na tym znają. Do tej grupy zaliczyć można m.in. firmę MK Auta z Niemiec. Można zdecydować się na samodzielne działania, które nie pochłoną większej ilości pieniędzy niż kwota przeznaczona na zakup pojazdu, ale należy zdać sobie sprawę, że ten sposób wiąże się z ryzykiem ogromnych strat finansowych. W szczególności, jeżeli ktoś nie zna specyfiki niemieckiego rynku motoryzacyjnego, nie posługuje się językiem niemieckim w stopniu minimum komunikatywnym czy też nie wie, w jaki sposób auta powinny zostać sprawdzone.

Współpraca z profesjonalistami pomaga oszczędzić czas, pieniądze oraz spełnić szybciej marzenia o danym pojeździe – chociażby dzięki temu, że znacznie przyspieszy załatwianie wszelkich formalności. Zanim ktokolwiek będzie chciał znaleźć odpowiedź na pytanie odnośnie tego, ile kosztuje rejestracja samochodu z Niemiec, powinie wiedzieć o tym, że należy liczyć się z takimi opłatami, jak:

  • podatek akcyzowy,
  • koszty związane z tłumaczeniem dokumentów na język polski,
  • koszty związane z przeprowadzeniem badań technicznych,
  • regulacja opłat w urzędzie komunikacji.

Należy wziąć pod uwagę także prowizję firmy za pomoc w sprowadzeniu auta, co nie stanowi tak dużego problemu w szczególności, jeżeli ktoś trafi na samochód, który stanowi nie lada rzadkość lub też okazję cenową.

Formalności urzędowe

Jakie dokumenty do rejestracji auta z Niemiec są niezbędne? Istnieje kilka papierów, bez których cały proces nie będzie mógł zostać w pełni zrealizowany. Warto uzbroić się w cierpliwość podczas kompletowania tych dokumentów, ponieważ może zająć nieco czasu. Jednak dzięki temu wkrótce będziesz mógł cieszyć się solidnym pojazdem, który dobrze zaprezentuje się na drodze. Powracając do dokumentów – co trzeba dokładnie przygotować? Otóż na tej liście znaleźć można:

  • dowód tożsamości,
  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (jeśli została wydana),
  • umowę kupna-sprzedaży, która koniecznie musi zostać przetłumaczona (wcześniej, przed wizytą w urzędzie) na język polski,
  • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie zwalniające z zapłaty podatku wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego,
  • dokument potwierdzający wykonanie badania technicznego samochodu,
  • dokument będący potwierdzeniem wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,
  • zagraniczne tablice rejestracyjne – jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem zakupionym za granicą,
  • ubezpieczenie OC.

Przed wizytą w urzędzie komunikacji, warto sprawdzić dwa (lub nawet trzy!) razy, czy faktycznie posiada się komplet dokumentów. W innym bowiem wypadku można spotkać się z odmową dopełnienia wszystkich formalności i trzeba będzie ponownie stawić się w urzędzie, co też wydłuża czas realizacji całego procesu.

Historia pojazdu

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy – o możliwości sprawdzenia historii pojazdu. Robi się po to, aby mieć pewność, że nie ma się do czynienia z kradzionym egzemplarzem czy autem, które wzięło udział w wypadku. Tego typu czynność warto wykonać nawet wtedy, kiedy ma się do czynienia z firmą, która zajmuje się sprowadzeniem pojazdu. Wystarczy bowiem poprosić o podanie numeru VIN. Potem należy wejść online na stronę, która nieodpłatnie udostępnia informacje na temat każdego auta. Jest to o tyle ważne, aby zapewnić sobie spokój podczas poruszania się nowych samochodem. Taka historia pomaga m.in. dowiedzieć się, czy pojazd w przeszłości służył jako taksówka, uczestniczył w kolizji lub został skradziony.