psycholog

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa?

Każdemu zdarzają się w życiu chwile, w których jest mu smutno i źle. Takie chwile trwają czasem krótko, czasem trochę dłużej, ale zawsze mijają. Jeśli coś nam się zwali na głowę i myślimy, że nie poradzimy sobie z tym, zaczynamy się zastanawiać, czy może byłoby sensowne skorzystać z pomocy psychologa. Najczęściej rezygnujemy, a świat powoli przestaje tracić czarne barwy i znów chce nam się żyć. Znów życie nas cieszy. Tak jest zazwyczaj, ale nie zawsze.

Kiedy powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa?

Na pewno wtedy, gdy nasz smutek nie mija, gdy przemienia się w stan trwałej melancholii. Gdy czujemy ból i rozżalenie, a świat wydaje nam się wrogi. Gdy nie mamy chęci żyć. Brakuje nam sił, by wstać i wykonywać codzienne obowiązki. Gdy uciekamy od ludzi. Różne uczucia prowadzą ludzi do psychologa. Czasem długotrwały smutek, czasem rozgoryczenie, żal, rozczarowanie, czasem wściekłość na wszystko i wszystkich, narastająca agresja i odczucie, że nie panujemy nad sobą i nad własnymi emocjami. Kiedy więc skorzystać z pomocy psychologa? Zawsze wtedy, gdy nie dajemy rady i nie potrafimy pomóc sobie sami.

Poradnie psychologiczne

Poradni psychologicznych jest wiele, państwowych i prywatnych. Wystarczy rozejrzeć się, popytać, poszukać w Internecie. W Warszawie praktycznie w każdej dzielnicy bez problemu można znaleźć psychologa. Czy to na Woli, Ochocie, w Śródmieściu, czy na obrzeżach, w Ursusie, na Bemowie, wszędzie. Warto pytać znajomych, czytać opinie w Internecie. Jeśli wybierzemy psychologa w ciemno i okaże się, że ciężko nam się z nim porozumieć, czy nie czujemy się właściwie zrozumiani, warto próbować dalej.

Wizyta u psychologa to nic strasznego

Nie zawsze mamy z kim porozmawiać o problemach, obawach, lękach. Psycholog jest specjalistą, który nie tylko uważnie wysłucha, ale doradzi, czy wystarczy szczera rozmowa, czy może niezbędna okaże się wizyta u psychiatry i farmakoterapia. Tak często dzieje się w przypadku depresji. Przy pomocy psychologa można również podjąć decyzję o podjęciu psychoterapii. Wielu psychologów w Warszawie jest równocześnie psychoterapeutami. Żyjemy w niełatwych czasach. Pandemia, wojna na Ukrainie, galopująca inflacja – wszystko to sprawia, że człowiek czuje się zagrożony, traci poczucie bezpieczeństwa. Nie każdy potrzebuje pomocy lekarza oraz farmakoterapii. Często wystarczy, by ktoś nas uważnie wysłuchał, zwrócił uwagę na sprawy, które nam umykają, pomógł zrozumieć emocje i nazwać je. Dzięki rozmowie z psychologiem człowiek może odzyskać kontrolę nad własnym życiem, nabrać sił do przezwyciężenia problemów i na nowo cieszyć się życiem.

Depresja – choroba naszych czasów

Dobry psycholog rozpozna bez problemu, czy człowiek cierpi na chwilowe obniżenie nastroju, czy zmaga się z depresją. Depresja nie minie nieleczona. Jeśli skorzystasz z pomocy psychologa w Warszawie na Woli, a ten zdiagnozuje u Ciebie depresję, z pewnością nie zostawi Cię bez pomocy i wyjaśni, co masz robić i gdzie udać się po dalszą pomoc. Pamiętaj – nie jesteś sam. Jeśli nie widzisz przed sobą wyjścia z trudnej sytuacji – udaj się do psychologa.