mole

Mole w domu – jak się pozbyć?

Mól odzieżowy bądź ubraniowy budzi skojarzenia z pachnącymi naftaliną futrami. Zdawać by się mogło, że skoro futra odchodzą do lamusa, to i te niewielkie owady również powinny być spotykane raczej rzadko. Niestety, mogą pojawić się niemal każdym domu, i porządek bądź jego brak ma tu znaczenie drugorzędne. Wystarczy, że zapłodniona samica przypadkowo wleci przez okno, zostawiając niemal niewidoczne gołym okiem jajeczka na ręczniku czy bawełnianej bluzce. Przeczytaj, czym są i jak się pobyć moli w domu.

Jak poznać, że do Twojego domu wprowadziły się mole

Mole to drobne motyle nocne, których rozpiętość skrzydeł to około 15 mm. Podobnie, jak w przypadku wszystkich motyli, składają one jajka, z których wylęgają się żarłoczne larwy. Te przeobrażają się w poczwarki, które przekształcają się w osobniki dorosłe. Imago żyje około miesiąca i jego zadaniem jest rozmnażanie się. Larwy moli odzieżowych żerują najczęściej na produktach pochodzenia zwierzęcego, jak futra czy pióra ptaków, ale nie pogardzą również bawełną. W zależności od jakości pożywienia, rozwój osobnika może trwać nawet do czterech lat. Przeczytaj, po czym poznać, że w Twoim mieszkaniu znajdują się mole ubraniowe.

  1. Wieczorem, po zapaleniu światła, w powietrze wzbija się niewielki owad o brunatnych skrzydłach, przypominający miniaturową ćmę.
  2. Na ręcznikach lub polarach znajdujesz około pół centymetrowe, owalne białe gniazda z gąsienicami.
  3. Białe, około 5 mm gąsienice pełzające w pobliżu jadalnych dla moli materiałów.

Ryzyko niechcianego sąsiedztwa jest większe, jeśli hodujesz kanarki, papugi lub inne ptaki. Pióra to jeden z pokarmów żarłocznych gąsienic, ale nie pogardzą one też polarem z tworzywa sztucznego.

Co możesz zrobić, aby pozbyć się moli odzieżowych?

1) Pułapki feromonowe – Jest to klej, który zawiera substancje wydzielane przez osobniki żeńskie i silnie przyciąga owady płci męskiej. Zwabione przyklejają się pułapki i umierają. Niestety samice się na to nie nabiorą, a jeśli zostały wcześniej zapłodnione, mogą złożyć jaja na twoich ulubionych ubraniach. Pamiętaj, że czas działania pułapki to około 6 miesięcy. Nawet jeśli nie zauważysz od dłuższego czasu żadnych dorosłych osobników, zaopatrz się prewencyjnie w kolejne, celem monitorowania obecności moli w domu.

2) Zawieszki zapachowe, odstraszające mole. Możesz do szaf bądź szuflad z ubraniami czy ręcznikami włożyć samodzielnie zrobione lub kupione zawieszki, dyski lub poduszeczki o zapachu lawendowym. Pamiętaj jednak, że jest to działanie profilaktyczne i przeciwdziałające osiedleniu się moli, a nie niszczące.

3) Produkty owadobójcze – skuteczne preparaty na mole. Na rynku dostępne są skuteczne środki niszczące owady w każdym stadium rozwoju. Aby zapewnić ich skuteczne działanie, warto przejrzeć szafy pod kątem obecności larw na ubraniach i innych materiałach a jeśli je zauważysz, rozważ wyrzucenie takich produktów na śmietnik. Szafy warto umyć, a dopiero potem spryskać odpowiednim środkiem, na przykład bezwonnym sprayem na mole: https://www.vigonez.com/product-category/srodki-owadobojcze/do-zwalczania-moli/spray-do-zwalczania-moli/ Aplikację środka ułatwia wężyk, dołączany w komplecie, dzięki czemu substancję aktywną można zaaplikować głęboko do szafy, szuflady bądź pojemnika z odzieżą. Produkt zadziała skutecznie zarówno na osobniki młodociane, jak i dorosłe. Środek zacznie działać po około 7 dniach od aplikacji, a czas działania wynosi około 6 miesięcy.

Dlaczego walka z molami jest trudna i długotrwała?

Zwalczając mole ubraniowe, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Być może zadeklarowałeś sukces i zamierzasz usunąć pułapkę, ponieważ od kilku tygodni nie pojawił się ani jeden przedstawiciel gatunku. Należy jednak pamiętać, że w zależności od temperatury otoczenia jajo może rozwinąć się i przekształcić w imago po latach! W niskich temperaturach czas ten znacznie się wydłuża. Dlatego nie obwieszczaj zbyt szybko zwycięstwa nad molami i nawet jeśli nie stwierdzisz żadnych nowych osobników przez dłuższy czas, nie rezygnuj z pułapek i środków owadobójczych.