Rak tarczycy jest stosunkowo częstą chorobą, która dosięga kobiet czterokrotnie częściej niż mężczyzn. W Polsce co roku można spotkać się z ponad dwoma tysiącami przypadków, w jakich każdy plasuje się do jednego z wielu typów tej choroby. Warto wiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy i kto jest bardziej predysponowany do zachorowania.
Rak tarczycy – jak wyglądają pierwsze objawy?
Jak objawia się rak tarczycy? Pierwszy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów, które można zauważyć w początkowych fazach nowotworu, to niewielki guzek. Jest wyczuwalny palcami podczas badania organoleptycznego. Nie stanowi jednak objawu, który zawsze występuje jako pierwszy. Czasem zdarza się, że występujące dolegliwości są bardzo niespecyficzne, jak powiększenie węzłów chłonnych na szyi.
Początkowe fazy raka tarczycy często nie uprzykrzają życia w dotkliwy sposób, przez co diagnozowany jest stosunkowo późno. Gdy dochodzi do szeroko zakrojonych zmian, pacjent często odczuwa duszności. Będzie też posiadał świszczący oddech. Oba te objawy są następstwem zwężenia tchawicy. Bardzo często dochodzi też do zaatakowania nerwu błędnego, a dokładniej jego odgałęzienia – nerwu krtaniowego wstecznego. Właśnie z tego powodu chorzy często skarżą się na występowanie chrypki.
Gdy rak rozwija się i przyjmuje postać licznych guzków, chory może doświadczyć dużych problemów z przełykaniem. Zdarzają się też objawy charakterystyczne dla zespołu Hornera – mowa w tym przypadku o zwężeniu jednej źrenicy lub o rozjaśnieniu tęczówki w jednym z oczu.
Jakie są przyczyny raka tarczycy?
Wiedząc już, jak wygląda rak tarczycy, warto przyjrzeć się przyczynom jego powstawania. Nowotwór ten ma swoje początki w kodzie genetycznym człowieka. Przyjmuje się, że aż 25% przypadków rozwija się w związku z dziedziczną podatnością na zachorowanie. Właśnie dlatego niezwykle ważne są badania genetyczne na raka tarczycy, gdyż pozwalają w dużym stopniu przewidzieć możliwość rozwoju komórek nowotworowych. Oczywiście, trzeba pamiętać, że istnieje wiele innych przyczyn, które mogą powodować tę chorobę, nie mając związku z uwarunkowaniem genetycznym.
Jednym z takich powodów jest ilość jodu w diecie człowieka. Okazuje się, że pęcherzykowata forma raka tarczycy pozytywnie koreluje z występowaniem zbyt niskiego stężenia tego pierwiastka w diecie. Jego nadmiar jednak też nie jest korzystny, gdyż wiąże się z możliwością powstania innej formy nowotworu – raka brodawkowego.
W tym wszystkim istnieją też inne możliwe przyczyny powstania raka tarczycy. Zalicza się do nich przede wszystkim dużą dawkę promieniowania jonizującego w przeszłości – na nie narażone są osoby stosujące radioterapię. Z innych genetycznych uwarunkowań wymienia się również występowanie mnogiej gruczolakowatości węwnątrzwydzielniczej w rodzinie. Nie można też zapomnieć o tym, że kobiety chorują na raka tarczycy czterokrotnie częściej niż mężczyźni. Choroba ta występuje najczęściej po 20. i przed 50. rokiem życia.
Rak tarczycy – jak rozpoznać i go prawidłowo zdiagnozować?
W przypadku wystąpienia objawów sugerujących rozpoczynający się proces namnażania komórek nowotworowych warto przeprowadzić kilka badań, które pomogą w określeniu aktualnego stanu rzeczy. Szybkie wykrycie pozwala na sprawniejsze wprowadzenie leczenia, co zwiększa szansę na odzyskanie pełni zdrowia.
Rak tarczycy – jakie badania wykonać?
- USG – spogląda się w kierunku nieregularnych obszarów o obniżonej echogenności i obecności mikrozwapnień,
- scyntygrafia – przeprowadza się ją w przypadku niekonkluzywnych wyników USG,
- biopsja cienkoigłowa – jest to badanie, które pozwala określić typ zmiany,
Oprócz tego nie może zabraknąć badania poziomu tyreoglobuliny i kalcytoniny we krwi. Warto też przeprowadzić RTG klatki piersiowej, aby sprawdzić możliwe przerzuty na płuca.
Rak tarczycy to problem, który dosięga wiele tysięcy Polaków, przez co niezwykle ważna jest profilaktyka. Warto dokładnie znać historię rodziny w kwestii przebytych chorób nowotworowych oraz regularnie się badać, jeśli występuje podwyższone ryzyko zachorowania.