pompa ciepła

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Systemy ogrzewania z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii znacząco zyskały na popularności w ostatnich latach. Coraz większa grupa społeczeństwa decyduje się na system wykorzystujący pompy ciepła. Gdańsk to jedno z wielu miast w Polsce, w których rośnie zainteresowanie tym typem instalacji grzewczej. Poprawnie wykonany montaż i dobór trwałych, stabilnych podzespołów to inwestycja, która może zwrócić się już nawet po 5 latach użytkowania. Niska awaryjność, minimalizacji emisji szkodliwych substancji do atmosfery, wysoka skuteczność oraz brak konieczności częstego ingerowania w system ogrzewania to aspekty, które wyróżniają pompy ciepła na tle innych instalacji grzewczych. Na jaki typ pompy się zdecydować? Jakie są różnice między gruntową, a powietrzną pompą ciepła?

Rodzaje pomp ciepła | Gdańsk

Zgodnie z głównym podziałem, możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje pomp ciepła – gruntowe, powietrzne i wodne. Każdy z typów instalacji cechuje się nieco innym systemem pracy, jednak główny mechanizm działania sprowadza się do wymuszenia przepływu z obszaru o niższej temperaturze do obszaru, w którym panuje wyższa temperatura. Warto dodać, że pompy ciepła mogą stanowić zarówno samodzielne źródło energii cieplnej, jak i część układu hybrydowego. W przypadku powstawania nowych budynków mieszkalnych, zwykle stawia się na zastosowanie wyłącznie tego systemu, ponieważ nowoczesne budownictwo daje duże możliwości i pozwala zaplanować szereg schematów instalacyjnych na początkowym etapie prac budowlanych.

Specyfika gruntowej pompy ciepła | Gdańsk

Gruntowe pompy ciepła to zdecydowanie najbardziej efektywne rozwiązanie spośród wszystkich rodzajów pomp, ponieważ poniżej poziomu przemarzania gruntu, jego temperatura nie ulega znaczącym zmianom. W przypadku implementacji tego rozwiązania, bardzo rzadko stosuje się układ hybrydowy. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ instalacji bazuje na pobieraniu energii z gruntu. System specjalnego orurowania umieszczany jest w pionowo lub poziomo w gruncie – w zależności od wielkości i uwarunkowań technicznych działki. Celem instalacji jest pobór energii cieplnej z gruntu, a następnie przekazanie jej za pomocą specjalnego płynu (np. glikolu) do wnętrza budynku. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie wiąże się także z większymi kosztami.

Charakterystyka powietrznej pompy ciepła | Gdańsk

Powietrzne pompy ciepła to rozwiązanie, które można podzielić na dwie podkategorie – powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. Większość instalacji wykorzystujących powietrzne pompy ciepła nie jest samowystarczająca i wiąże się z koniecznością zastosowania układu hybrydowego (np. zastosowanie ogrzewania podłogowego). Nie ulega wątpliwości, że ten typ instalacji jest zdecydowanie tańszy, aniżeli system czerpiący energię z gruntu. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej pompy, należy zwrócić uwagę na uwarunkowania terenowe, specyfikę budynku, a także na możliwości przeprowadzenia modyfikacji instalacyjnych np. w przypadku starszego budownictwa.