samochód

Alkomat online – Ile mogę wypić maksymalnie, aby nic nie wykrył?

Pytanie, ile mogą wypić, aby alkomat nic nie wykrył, zadaje sobie bardzo wiele osób. Jest tak, zwłaszcza jeśli planuje się wyjście wieczorem na imprezę, a na drugi dzień będzie trzeba prowadzić auto. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma bowiem inny organizm, który w inny sposób wydala alkohol. W przypadku jednych osób trwa to krócej, w przypadku innych dłużej. Wiele osób, chcąc sprawdzić, czy są już trzeźwe, korzysta z wirtualnych alkomatów. Czy to dobre rozwiązanie?

Piwo – ile ma się po nim promili?

Jak wspomniano, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem uzależnione jest od wielu czynników. Wśród nich wymienić można wagę, płeć, wiek, wydolność organizmu do przyswajania i spalania alkoholu, czas picia piwa oraz to, ile czasu minęło od ostatniego posiłku. Jak zatem widać, może być tak, że dwie osoby wypiją dokładnie taką samą ilość alkoholu w tym samym czasie, ale wyniku badania alkomatem będzie u nich różny. Wpływ mają na to wspomniane czynniki. Przykładowo, jeśli spożywa się alkohol na pusty żołądek, to zostanie on znacznie szybciej przyswojony przez organizm. Jeśli natomiast alkohol spożywany będzie zaraz po posiłku, to organizm przyswajać będzie go wolniej.

Spożycie czterech piw – kiedy można prowadzić auto?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie jest prosta. Samochód prowadzić można po całkowitym wytrzeźwieniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości nigdy, ale to przenigdy nie można ryzykować. Często, nawet jeśli ktoś czuje się bardzo dobrze, to wcale nie oznacza, że organizm całkowicie spalił już alkohol. W takich przypadkach nie ma innego wyjścia jak przepadanie się alkomatem. Niezależnie czy spożyło się jedno piwo, cztery piwa czy kilka kieliszków wódki, bez badania alkomatem nigdy nie będzie się miało pewności co do stanu trzeźwości.

Ile mogą wypić – wirtualny alkomat?

Wiele osób niestety bagatelizuje problem spożycia alkoholu. Są przekonane, że po spożyciu jednego piwna wystarczy odczekać 2-3 godziny i można wsiąść za kółko. To mit, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jak bowiem wskazano wcześniej, jest wiele czynników mających wpływ na tempo przyswajania i spalania alkoholu. Pamiętać trzeba, że za jazdę autem pod wypływem alkoholu grozi wysoki mandat, pozbawianie prawa jazdy, a nawet kara więzienia. Dlatego absolutnie nie opłaca się ryzykować. Jeśli nie ma się pewności, można na początku sprawdzić w alkomacie online, ile mogę wypić. Co jednak ważne, takie wirtualne alkomaty wskazują jedynie wynik w sposób orientacyjny. Nawet jeśli alkomat online wskaże 0%, to wcale nie oznacza, że tak naprawdę jest się jeszcze pod wpływem alkoholu. Dlatego, aby mieć całkowitą pewność co do tego, ile mogę wypić, alkomat elektrochemiczny będzie źródłem najbardziej wiarygodnej odpowiedzi.

Piłeś? Nie jedź! Badanie alkomatem

Pod tym kątem nie ma żadnych wyjątków. Każdy organizm w inny sposób przyswaja i spala alkohol. Dlatego myślenie, że po wypiciu zaledwie jednego piwna można za godzinę czy dwie prowadzić auto jest całkowicie błędne. Jedynym sposobem na to, aby dowiedzieć się, czy jest się jeszcze pod wpływem alkoholu, czy nie, jest wykonanie badania alkomatem. Na rynku dostępne są różne modele tego urządzenia. Do tych najpopularniejszych należą alkomaty półprzewodnikowe oraz alkomaty elektrochemiczne. Te drugie są jednak o wiele dokładniejsze. Zamontowany w nich sensor nie jest czuły na żadne czynniki zewnętrze. Dlatego korzystając z urządzenia elektrochemicznego można mieć pewność, że wynik jest precyzyjny i zgodny z rzeczywistością. Wśród alkomatów elektrochemicznych dużą popularnością cieszy się alkomat marki Promiler AL 8000. Model ten wyróżnia się wysokiej jakości wykonaniem, eleganckim wyglądem oraz bardzo precyzyjnym czujnikiem.

Jazda pod wpływem alkoholu to najczęstsza przyczyna wypadków na polskich drogach. Dlatego nikt nie można wsiadać za kółko po jego spożyciu. Nawet jeśli minęło już wiele godzin od zakończenia spożywania alkoholu, zawsze należy przepadać się alkomatem. Dlatego jest to urządzenie, które na swoim wyposażeniu posiadać powinien każdy kierowca.