Joga dla początkujących – jakie akcesoria kupić?

Joga jest jednym z sześciu systemów filozofii indyjskiej. Zajmuje się wszelkimi relacjami między ludzkim ciałem a umysłem człowieka. Głównym założeniem takiego treningu ciała jest doprowadzenie do zrozumienia i akceptacji natury rzeczywistości poprzez ascezę, medytację i stosowanie zasad etycznych. Niektóre z religii dharmicznych, tj. hinduizm, buddyzm, dźinizm, zaadaptowały techniki jogi. 

Joga dla początkujących jako zbiór ćwiczeń i oddechów

Teoretyczne założenia dotyczące jogi na pewno nie kojarzą się ze skłonami czy leżeniem w danej pozycji na podłodze lub z długimi wdechami i wydechami. Współczesna joga, jaką poznaje większość uczestników zajęć, opiera się na odmianach, jakie przeniknęły do świata zachodniego, który odrzucił wielogodzinne medytacje, pozostawiając jedynie zabarwienie religijne czy medytację transcendentalną. W największym stopniu ideę jogi zaabsorbował fitness i medycyna, tworząc hathajogę, jako zespół ćwiczeń fizycznych i umysłowych, uprawianych przede wszystkim dla zachowania zdrowia. 

Jak zacząć uprawiać jogę? 

Jeżeli joga jest dyscypliną sportową dla Ciebie, jej uprawianie można zacząć w każdych warunkach. Łatwo zauważyć, że ten rodzaj aktywności fizycznej zdecydowanie wyróżnia się wśród wszystkich dyscyplin, jakie można uprawiać w grupie lub indywidualnie. Jednak zanim wybierzesz się na zajęcia albo rozpoczniesz ćwiczenia w domu, powinieneś sporządzić listę zakupów. Na początek należy zaopatrzyć się w matę do jogi. Wszystkim osobom, które sceptycznie podchodzą do obecnego trendu, jakim bez wątpienia stało się praktykowanie jogi, można z czystym sumieniem powiedzieć, że wspomniane wcześniej akcesorium jest naprawdę niezbędne, ale też wielofunkcyjne. Profesjonalna mata nie tylko idealnie amortyzuje każdy ruch ćwiczącego, ale ma także szczególne znaczenie przy wszystkich innych treningach intensywnie angażujących kręgosłup. Zbyt długi ucisk na kręgi jest niekomfortowy dla układu szkieletowego. Tzw. joga na zdrowy kręgosłup to grupa ćwiczeń, mających na celu wzmocnienie mięśni szkieletowych, co wymaga oczywiście staranności i ostrożności.

Pozostałe akcesoria są pożądane, choć można się bez nich obejść. Ubiór do jogi jest dowolny, ale najważniejsze jest, aby nie krępował ruchów. Dlatego doskonale sprawdzają się tutaj legginsy do jogi, które opinając nogę na całej długości nigdzie się nie plączą i nie zahaczają o matę. Co więcej, podczas ćwiczeń pomagają utrzymać stałą temperaturę ciała. Trzeba bowiem pamiętać, że asany często utrzymuje się przez długi czas. Te najbardziej wymagające generują mnóstwo energii, dlatego rozgrzewają ciało, natomiast medytacje je schładzają i uspokajają. Z tego powodu zawsze warto mieć pod ręką cieplejszą bluzę czy sweter, które zatrzymają wytworzone wówczas ciepło. 

Akcesoria do jogi 

W celu urozmaicenia ćwiczeń i poszerzenia ich spektrum, warto zaopatrzyć się w kilka innych akcesoriów. Kostka do jogi pozwala utrzymać idealną sylwetkę w danej pozycji, z kolei paski pomagają utrzymać balans, a worki z piaskiem wymuszają jeszcze większe zaangażowanie. Warto spróbować różnych przyrządów, chociażby po to, aby przełamać rutynę i urozmaicić swoją dotychczasową formę aktywności fizycznej.