makijaż

Jak zostać kosmetyczką? Praktyczne porady

Praca kosmetyczki staje się coraz bardziej doceniana i pożądana. Polskie społeczeństwo, z roku na rok, wydaje coraz większe sumy na zabiegi związane z dbałością o zdrowie i urodę. Kosmetyczka jako osoba z branży beauty wykonuje różnego rodzaju zabiegi na włosach, twarzy i paznokciach. Wiele osób wykonujących tę profesję specjalizuje się tylko w określonej dziedzinie. Jak zostać kosmetyczką? W jaki sposób można zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu?

Kosmetyczka – ścieżka kształcenia

Zawód kosmetyczki to niezwykle szerokie pojęcie. Przed podjęciem decyzji o wyborze tej profesji warto mieć świadomość, że niezbędne będzie nieustanne doszkalanie się. Nieustannie rozwijający się poziom technologiczny oraz zasób wiedzy, wymuszają powiększanie swoich kompetencji, aby zapewnić klientom opiekę w odpowiednim standardzie. Kursy kosmetyczne Poznań to doskonałe miejsce, w którym można poszerzać swoje umiejętności.

Jak zostać kosmetyczką krok po kroku? Pierwszy etap to ukończenie szkoły zawodowej, policealnej lub technikum. Średni czas uzyskania dyplomu to od dwóch do czterech lat. Wykonywania zawodu można też podjąć się po skończeniu z wynikiem pozytywnym kursu kwalifikacyjnego. Następnie konieczne będzie zatrudnienie się w salonie i praca pod okiem starszego, bardziej doświadczonego specjalisty czy specjalistki. A jak zostać profesjonalną kosmetyczką? Po sześcioletnim czasie pracy, możliwe jest uzyskanie tytułu mistrza, który potwierdzi szeroką gamę umiejętności zdobytych podczas wieloletniej praktyki. 

Kosmetyczka, kosmetolog czy technik usług kosmetycznych?

Jak zostać dobrą kosmetyczką? Niezbędne jest zdobycie tytułu, który umożliwi podjęcie pierwszej pracy. Istnieją 3 ścieżki kształcenia i każda z nich oferuje nieco inne kompetencje.  Kosmetyczka to osoba, która pracuje w branży beauty. Może mieć wykształcenie – ale nie musi. Takich osób na rynku pracy jest stosunkowo mało, ponieważ niemal każdy salon weryfikuje kwalifikacje swoich pracowników. Technik usług kosmetycznych jest osobą, która ukończyła szkołę średnią lub szkołę policealną i z wynikiem pozytywnym podeszła do egzaminu zawodowego. 

Kosmetolog to osoba o najszerszych uprawnieniach. Ma wykształcenie wyższe i szeroką wiedzę dotyczącą nie tylko zabiegów przeprowadzanych w gabinecie, lecz także anatomii. Dzięki temu, ma prawo do wykonywania nieco bardziej zaawansowanych zabiegów.

Jakie są realia pracy kosmetyczki?

Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji można rozpocząć pracę w zawodzie. Miejsca, w których można znaleźć zatrudnienie to przede wszystkim salony kosmetyczne. Kosmetyczki są potrzebne również w SPA czy gabinetach odnowy biologicznej. Opłacalnym, pod względem finansowym, rozwiązaniem jest oczywiście prowadzenie własnej działalności.

Wachlarz zabiegów przeprowadzanych przez kosmetyczki jest niebywale szeroki. Rozpoczynając od stylizacji paznokci, wykonywania makijażu czy zabiegów oczyszczających skórę, aż po depilację laserową czy procesy regeneracyjne przeprowadzane z użyciem m.in ultradźwięków.