okna

Komu zlecić montaż stolarki okiennej?

Budowa własnego domu to z pewnością spełnienie marzeń każdego z nas. Stajemy przed wieloma dylematami, które dotyczą także stolarki okiennej. Zastanawiamy się, jak przebiega montaż stolarki okiennej i kto zakłada okna. Okazuje się, że zamontowanie okna w otworze muru i jego uszczelnienie nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pamiętać o unikaniu błędów, które wpłyną na komfort domowników. Jaka stolarka okienna spełni nasze wymogi? Kto zakłada okna? Czym zajmuje się monter stolarki? Komu zlecić to zadanie?

Monter stolarki

Kto zakłada okna? Jest to zadanie dla montera stolarki, który doskonale zna się na swojej pracy. Pamiętajmy o tym, że odpowiedni montaż stolarki okiennej ma ważne znaczenie dla funkcjonowania okien w późniejszym czasie. Błędy mogą doprowadzić do uszkodzeń i deformacji stolarki, czego trzeba unikać. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie montaży doświadczonej ekipie, która wykona zadanie sprawnie i dokładnie. Nie bez znaczenia są zasady sztuki budowlanej i zalecenia dostawcy systemu profili okiennych. Zazwyczaj montaż stolarki okiennej zajmuje ekipie około 1-2 dni. 

Koszt montażu okien

Warto zauważyć, że koszt montażu okien jest zależny od wielu czynników. Dotyczy głównie użytych materiałów, wielkości okna, rodzaju muru i konstrukcji, w której są montowane okna. Plusem jest to, że klienci otrzymują kilkuletnią gwarancję na użytkowanie stolarki okiennej. Raczej zapomnijmy o zatrudnienia mały doświadczonej ekipy, która oferuje zlecenia za bardzo niską cenę. To sprawi, że narazimy się na wystąpienie usterek. Producenci coraz częściej zastrzegają, że wadliwy i samodzielnie wykonany montaż może być podstawą do utraty gwarancji. Uzgodnienie wynagrodzenia z ekipą montażową wymaga też dodatkowych kosztów, tj. obróbka otworów okiennych, montaż parametrów. 

Montaż stolarki okiennej

Jak przebiega montaż stolarki okiennej? Monter stolarki korzysta z kilku czynności, takich jak:

  • Sprawdzenie wymiarów otworu i oczyszczenie podłożą – ogromne znaczenie ma dobranie odpowiednich wymiarów okna. Oczyszczenie podłoża także jest ważne. Montaż na podłożu nieoczyszczonym uniemożliwia prawidłowego uszczelnienie okna. 
  • Zamontowanie ramy okiennej – niezbędne są tutaj kliny i klocki dystansowe. Służą one do ustawienia ramy w otworze okiennym i zamocowania parapetu. Rama jest mocowana z zachowaniem poziomu i pionu. 
  • Montaż mechanicznych łączników – dobierane są różne elementy mocujące, co jest zależne od materiału, z jakiego wykonano ścianę. Śruby są wykorzystywane w konstrukcjach stalowych lub drewnianych. 
  • Uszczelnienie całej konstrukcji – uszczelnienie okien pozwala zachować izolację termiczną i akustyczną. Musimy zachować trwałość, jak i odporność na przenikanie wody oraz powietrza. Zazwyczaj specjaliści stosują w tym wypadku elastyczną poliuretanonową piankę montażową. 
  • Izolacja oraz zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej – newralgicznym miejscem jest punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną. Nieodpowiednio wykonane połączenie doprowadzi do utraty ciepła. Sporym uznaniem cieszy się tzw. ciepły montaż okien. Polega na trwałym i skutecznym zaizolowaniu miejsca osadzania okna. Specjaliści sięgają po dodatkowe materiały termoizolacyjne (taśmy paroszczelne, folie i taśmy uszczelniające). 

Jak widać, samodzielnie raczej nie poradzimy sobie z solidnym i precyzyjnym zamocowaniem okien. Jest to zadanie dla ekspertów, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę. 

Jaka stolarka okienna będzie najlepsza? Istnieje wiele propozycji, które spełnią oczekiwania klientów. Postawmy na materiały solidne i mocne, które doskonale poradzą sobie z wieloma czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Dobrym wyborem są znane marki okien, co daje nam pewność doskonałej jakości. W razie wątpliwości, skorzystajmy z pomocy sprzedawcy w sklepie. 

Stolarka okienna jest niezbędnym elementem w każdym budynku. Te wyroby są naszym oknem na świat i pozwalają korzystać z dowolnej chwili ze świeżego powietrza. Monter stolarki zajmuje się fachowym montażem, z zachowaniem wszelkich zasad i przepisów.