Szyny rehabilitacyjne w kinezyterapii

Rehabilitacja i fizjoterapia działa na wielu płaszczyznach –  do poprawy samopoczucia, czy zakresu ruchów pacjenta, nierzadko stosuje się wszelakie techniki manualne, czy taśmy kinetyczne w celu rozluźnienia mięśni, a do zwiększenia ruchomości stawów i mięśni, najczęściej przeprowadza się szereg ćwiczeń, do których często stosuje się szyny rehabilitacyjne. Na czym dokładnie polega ich używanie i komu poleca się terapię nimi?

Szyny rehabilitacyjne – kinezyterapia

Szyny rehabilitacyjne są niezwykle pomocne w ćwiczeniach biernych polegających na nieświadomym zaangażowaniu pacjenta w ich realizację. Nie musi być zatem wykonywany żaden ruch z jego strony, ani nie musi być użyta żadna siła, która absorbuje mięśnie do pracy. Przy ów terapii, z reguły zawsze towarzyszy fizjoterapeuta lub rehabilitant, który kontroluje cały proces rehabilitacji, przebiegający niezwykle powoli i precyzyjnie.

Takie ćwiczenia najczęściej stosuje się u osób z poważnym ograniczeniem ruchomości stawów, czy mięśni spowodowanym wypadkiem lub chorobą. Zapobiegają one rozwojowi ewentualnej choroby, czy zanikaniu mięśni i zwiększają ich mobilność. Bierny trening pobudza krążenie unieruchomionego odcinka, dzięki czemu stanowczo zapobiega obrzękom zastoinowym oraz odleżynom.

Szyny rehabilitacyjne – dla kogo?

Szyna rehabilitacyjna, a dokładniej szyna CPN (continuos passive motion) została opracowana w 1970 roku i jej skuteczność w rehabilitacji jest doceniana do dzisiejszego dnia. Fenomen tego urządzenia polega na wykonywaniu ćwiczeń mięśni, bez ich angażowania w ruch. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z wieloma schorzeniami uniemożliwiającymi codzienne poruszanie się lub takimi, które stanowczo ograniczają zakres ruchów.

Ów szyny sprawdzą się zatem wśród pacjentów, którzy;

– przebyli porażenia mięśniowe

– zmagają się z niedowładami mięśniowymi

– mają liczne zaniki mięśni

– są po alloplastyce stawów, np. mają wszczepioną endoprotezę

– z wielu innych przyczyn mają ograniczone lub uniemożliwione wykonywanie konkretnego ruchu

Szyny rehabilitacyjne – korzyści płynące  z ich użytkowania

Celem szyn rehabilitacyjnych jest zatrzymanie zmian wstecznych oraz zwiększenie lub utrzymanie zakresu wykonywanego ruchu. Najczęściej stosuje je się zaraz po wykonanej operacji lub zabiegu (zazwyczaj po upłynięciu jednej doby) po to, by poprawić krążenie tkanek i odprowadzić powstały obrzęk. Ten proces stanowczo usprawnia oczyszczanie się płynu stawowego z krwi pozabiegowej i intensywnie regeneruje go.

Dodatkowo, urządzenie to stopniowo zwiększa zakres ruchu w stawie biodrowym, skokowym, czy kolanowym. Istotne jest jednak bardzo precyzyjne i powolne wprowadzanie zmian związanych z intensywnością i zakresem ruchów, dostosowane pod konkretnego pacjenta (jego wiek, czy sprawność fizyczną) – tylko w ten sposób mobilność i ruchomość danego obszaru może się znacznie poprawić.

Szyny do kinezyterapii stosuje się głównie w traumatologii i ortopedii, ale nierzadko również w gabinetach fizjoterapeutycznych, najczęściej, jak wcześniej wspomniano, zaraz po przebytych zabiegach lub urazach. Wykorzystywane są głównie do wzmacniana kolan i bioder, a także są niezwykle pomocne podczas rekonstrukcji stawów lub wszczepienia endoprotezy. To jednak nie jedyne przypadki, kiedy szyny CPM są niezwykle pomocne. Sprawdzą się również, jeśli wybrany obszar był długo nieużywany (unieruchomiony) np. przez zaburzenia neurologiczne lub inne przypadki. Doświadczony rehabilitant, bądź ortopeda przed podjęciem decyzji o wdrożeniu terapii z szynami, zawsze wcześniej dokładnie przeanalizuje każdy odrębny przypadek pacjenta i uwzględni ewentualne przeciwwskazania.